Geri Dön

Çocuklara ‘Eğitim Sokağı’ kuruluyor

Sakarya’da çocukları teknolojik bağımlılık ve diğer zararlı bağımlılıklara karşı korumak amacıyla ‘Eğitim Sokağı’ projesi hayata geçirilecek. Projeyle çocuklar için çeşitli oyun alanları oluşturulacak

Çocuklara ‘Eğitim Sokağı’ kuruluyor

Türkiye, teknolojik bağımlılık başta olmak üzere çığ gibi büyüyen zararlı bağımlılıklara karşı çocuk dostu, “Eğitim Sokağı” projesine imza atıyor. Türkiye’de bir ilk olacak “Eğitim Sokağı”, Sakarya’da kurulacak. Sakarya Üniversitesi’nin koordine ettiği AB destekli, Hollanda, Portekiz ve Litvanya’nın paydaş olduğu proje ile oyun alanları eğitim alanlarına haline getirilecek.

Milliyet’in ulaştığı Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Güler Küçükturan ile Prof. Dr. Küçükturan ile Doç. Dr. Barış Horzum, TBMM’ye de sunulan projenin detaylarını anlattı. Küçükturan ve Horzum, zararlı bağımlılıklara karşı geliştirilen projeyle, çocuğun günlük yaşamdaki olumsuz davranışların ve bağımlılık içeren alışkanlıklar edinmesinin önüne geçmek istediklerini belirtti.

Sokağın tasarımı yapıldı

Küçükturan ve Horzum, özetle şu mesajları verdi: “Çocuk sokaktan kopmuş. Bilimsel kaynaklarda gerçek hayatı öğrenme yeri sokaktır. Bizim çocukluğumuz sokakta geçti, yeni nesil böyle bir şansı yakalamalı. Bunu projelendirdik. Sokağın tasarımı yapıldı ve üç boyutlu maketi çıktı. Bizim geleneksel oyunlarımızı da bu sokakta hayata geçireceğiz. Eğitim Sokağı’nda insanlar eşit kullanım hakkına sahip olacak.

Sokakta hangi oyunları oynanacağıni içeren elektronik kitaplar olacak. Böylece çocuklar teknolojiden koparılmamış olacak. Sokaktaki anaokulu koordine merkezi olacak. Oradaki uzmanlar çocukları sokağa çıkararak gerek oyun gerekse dış dünya ile temaslarında eşlik edecekler. Çocuklar evde teknoloji yerine oyunla uğraşacak.”

Türkiye’de ilk olacak

‘Eğitim Sokağı’ yaşamla içiçe olması anlamında Türkiye’de bir ilk olacak. Prof. Dr. Küçükturan ve Doç. Dr. Barış Horzum, “Çocukları, teknolojik bağımlılık başta olmak üzere zararlı alışkanlıklardan korumak için fiziksel aktivitelerin olduğu sokak etkinliklerine sokmamız lazım. Bunun için en uygun yer denetimli ve kontrolü sağlanmış sokaklar olması. Hendek’te yapılacak proje ile 0-12 yaş arası 10 bin 669 çocuğa ev sahipliği yapılması hedefleniyor” dedi.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet