Geri Dön

Corona virüsü belirtileri nedir? İlk belirti ne zaman ortaya çıkar? Tedavisi var mı?

Corona virüsünden ölenlerin sayısı artarken vaya sayısı da binleri geçmiş durumda... Vatandaşların büyük bölümü 'Evde kal' çağrısına uyarken önlem almak amacıyla Corona virüsü belirtileri nedir? İlk belirti ne zaman ortaya çıkar? sorularına cevap arıyor.

Corona virüsü belirtileri nedir? İlk belirti ne zaman ortaya çıkar? Tedavisi var mı?

 

Corona virüsü dünyayı titretmeye devam ediyor. Türkiye'de de ölüm ve vaka sayısı artıyor. Binlerce vatandaş corona virüsü hakkında detaylı bilgi almaya devam ederken Corona virüsü belirtileri nedir? İlk belirti ne zaman ortaya çıkar? Tedavisi var mı? soruları gündem olmuş durumda...

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk: Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı: Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal: Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Corona virüsünün henüz bir tedavisi bulunmazken mevsimsel grip gibi yakın temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir. Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.

Ucuz kavanoz kapağı için izdiham!İzmir'in Bornova ilçesinde, markette indirime giren kavanoz kapaklarından almak isteyenler, izdihama neden oldu. Koronavirüs tedbirlerine uyulmayan anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber