Geri Dön
GündemCoşku hâkimdi

Coşku hâkimdi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yurdun doğusundan batısına coşkuyla kutlandı. Binlerce işçi pankartlar açtı, halaylar çekti. Alanlara ‘OHAL’ ve ‘KHK’ kelimelerinin kullanıldığı pankartlar sokulmadı

Coşku hâkimdi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türkiye’nin dört bir yanında binlerce işçi alanları doldurdu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı işçi bayramında alanlarda binlerce işçi pankartlar açıp halaylar çekti, işçi temsilcileri de sorunları ve taleplerini sıraladı. Kutlamalar genel olarak olaysız sona erdi. Ankara’da 1 Mayıs, Kolej Meydanı ile Tandoğan’da iki ayrı etkinlikle kutlandı. Alanlara içeriğinde OHAL ve KHK kelimelerinin kullanıldığı pankartlar sokulmadı.

Kutlamalar dün başkentte iki ayrı organizasyonla kutlandı. Türk-İş ve bağlı sendikalar kutlama için Tandoğan Meydanı’nı, DİSK, KESK ve TMMOB’un da aralarında bulunduğu onlarca sendika, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, öğrenciler de 1 Mayıs’ı Kolej Kavşağı’nı seçti.‘10 Ekim’i unutma’

DİSK, KESK, TMMOB ile Ankara Garı önündeki terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların aileleri Gar önünde bir araya geldi. Saygı duruşu ile başlayan anmada, “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganları atıldı, saldırının gerçekleştiği yere karanfiller bıraktı. Daha sonra gruplar, Kolej Meydanı’na yapılacak yürüyüş için Cebeci’de toplanmaya başladı. Korteje katılacak gruplar, Cemal Gürsel Caddesi üzerinde kurulan arama noktalarında, X-ray kapı dedektörleri ve polis kontrolünden geçerek, miting alanına girdi. Bu yıl ilk kez yürüyüş başlamadan önce kurulan arama noktalarına çantalar için de x-ray cihazı konuldu. Polisler, elle arama da yaptı.

Olaysız sona erdi

Polis ekipleri, gruplarda bulunan pankart, döviz, bayrak, flama ve önlükleri incelerken, bazı pankartların alana girişine izin vermedi. Alınmayan pankartlar nedeniyle tartışmalar yaşandı. Kamudan ihraç edilen çok sayıda akademisyen üyesi bulunan Eğitim-Sen’in Ankara Üniversiteler Şubesi pankartına da polis müdahale etti. Polis sansürüne uğrayan pankartlardaki OHAL ve KHK kelimeleri kesildi. Alana yapılan girişlerin ardından Kolej Meydanı’na yürüyüş başladı. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar ve pankartlar dikkat çekti. Grupların pankartlarda ve sloganlarda en çok dile getirdiği konu başlığı ise kıdem tazminatlarının kaldırılması yönündeki düzenleme hazırlığı oldu. Gruplar alanda marşlar söyledi, halay çekti. Saatler süren kutlamanın ardından, 1 Mayıs olaysız sona erdi.

‘Kırmızı çizgimiz var’

Türk-İş’in kutlaması, 81 ilden gelen 35 sendika temsilcisi ve üyeleri ile birlikte Tandoğan Meydanı’nda yapıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamada, Ankara seğmenleri, halkoyunları gösterisi yaptı. Sendika üyeleri, çalınan oyun havalarına eşlik etti. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitinge Vatan Partisi ile BBP üyeleri de katıldı.Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, burada yaptığı konuşmada, kıdem tazminatı konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerini söyleyerek, “Kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı sesimizi yükseltmek, mücadelemizi pekiştirmek için buradayız. Bu konuda kırmızı çizgimiz var” diye konuştu. 1977’de Taksim’de yapılan 1 Mayıs kutlamaları sırasında gerçekleştirilen saldırı sonrası hayatını kaybeden 34 kişinin faiillerinin hâlâ bulunamadığını hatırlatan Atalay, “Aradan 40 yıl geçti, saldırının failleri ortada yok. Buradan söylüyorum, 15 Temmuz’un failleri kimse, Taksim saldırısını da onlar yaptı” dedi. İş cinayetlerine de değinen Atalay, “İş cinayetlerine kurban giden emekçi kardeşlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu. Atalay’ın konuşmasının ardından bazı gruplar Anıtkabir’e gitti. 1 Mayıs dolayısıyla Anadolu Meydanı ve Kolej Meydanı’ndaki etkinlikler için 4 bin 500 polis görev aldı.

Kare kare feci son! Dünya tırnaklarını yiyerek izledi
2022 MTV'de oranı belli oldu! Hangi araç sahibi ne kadar ödeyecek?
7 yıllık gizemi tesisatçı çözdü! Duvardaki taşı kaldırınca...
Bas parayı vur keçiyi! Avcılara kaçak av tepkisi
Dünyayı dehşete düşüren işkence! 6 yaşındaki çocuk böyle öldürüldü
ABD’deki lüks yaşamı görüntülendi! İşte son hali
Fiyatların freni patladı! '700 binlerden 250 binlere düştü'
Gerçek ortaya çıktı! Hazal Kaya ikinci kez anne mi oluyor?
Düğün öncesi nişanlısını döverek öldürdü! Utanmadan indirim istedi
Volkan Demirel’den 5 kuruşluk dava! 'Sedat Peker suç örgütüne yardım...'
G.Saray ikinci olursa muhtemel rakipleri belli oldu
Gökhan'dan dikkat çeken sözler! 'Hayırlı olsun diyelim mi?'
15 yaşındaki çocuğun intikam planı! Gardırobun içinde bitti
Şampiyonlar Ligi'ne Burak Yılmaz damgası! 'Çenelerini kapasın'
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler