Geri Dön

Cuma namazı nasıl kılınır? Cemaatle Cuma namazı kılacak vatandaşlar soruyor: Cuma namazı kaç rekat?

Cuma namazına katılacak vatandaşlar, Cuma namazı hakkında bilgilenmek istiyor. Cuma namazının kaç rekat olduğunu ve Cuma namazının nasıl kılındığını merak eden vatandaşlar, cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? sorularına cevap arıyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Cuma namazı kılınışı hakkında bilinmesi gerekenler...

Cuma namazı nasıl kılınır? Cemaatle Cuma namazı kılacak vatandaşlar soruyor: Cuma namazı kaç rekat?

İslam alemi için büyük önem taşıyan Cuma gününde, Müslümanlar için Cuma namazı kılmak farz. Bugün Cuma namazı kılmak isteyenlerin merakla araştırdığı Cuma namazı kılınışı nasıl olmalı? Cemaatle kılınana Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı kılınışı ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı videoyu haberimizde yer verdik. Cuma namazı nasıl kılınır sorusuna cevap olarak videolu ve yazılı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

CUMA NAMAZI VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Çanakkale'de feci kaza: Geriye bu görüntü kaldıÇanakkale Lapseki karayolunda, otomobil ile motosikletin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 1'i ağır 2 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber