Geri Dön

7 Ağustos Cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İl il İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı vakitleri

Cuma namazı için geri sayım başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafeli olarak kılınan cuma namazı, büyük bir heyecanla bekleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da 7 Ağustos Cuma namazı vakitlerini erişime açtı. İşte İstanbul, Ankara ve İzmir namaz vakitleri...

7 Ağustos Cuma namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İl il İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı vakitleri

Bir cuma gününe daha girdik ve mübarek cuma namazı için geri sayım başladı. Bu kutsal gün öncesinde vatandaşlar, yaşadıkları illerdeki cuma namazı vakitlerine ilişkin aramalar yapıyor. İşte 7 Ağustos Cuma gününe ilişkin il il namaz vakitleri...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ

Ankara'da Cuma namazı 13:01'de kılınacak.

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ

İstanbul'da Cuma namazı 13:17'de kılınacak.

İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ

İzmir'de Cuma namazı 13:24'de kılınacak.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Taksim'de durduruldu! Kimliği anlaşılınca polis alarma geçtiBeyoğlu'nda koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimlerde, temaslı kişi olduğu ve evde karantinada bulunması gerektiği tespit edilen özel halk otobüsü şoförü, ambulansla hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber