Geri Dön

Cuma namazı saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara cuma namazı vakti...

Yine bir hayırlı cuma gününe uyandık. Sabah saatlerinden bu yana cuma namazını kaçırmak istemeyen 81 ildeki Müslüman vatandaşlar "Cuma namazı saat kaçta?" sorusunu yöneltiyor. İşte ayrıntılar...

Cuma namazı saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara cuma namazı vakti...

Safer ayının ilk cuma gününde Müslümanlar heyecanlı ve cuma namazı vaktini bekliyor. Öğle ezanı saatini öğrenmeye çalışan müminlerin sık sık yönelttiği soru ise "Cuma namazı saat kaçta?" şeklinde...

4 EKİM CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

İstanbul Cuma namazı saati: 12.58
Ankara Cuma namazı saati: 12.43
İzmir Cuma namazı saati: 13:05

TÜM İLLERİN NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Erzurum'da çöken metruk bina, paniğe yol açtıErzurum'un merkez Yakutiye ilçesinde kullanılmayan 5 katlı bina çöktü, olayda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber