Geri Dön
GündemBugün cuma namazı saat kaçta? 15 Ocak Cuma namazı saati İstanbul, Ankara, İzmir: Cuma namazı kaçta?

Bugün cuma namazı saat kaçta? 15 Ocak Cuma namazı saati İstanbul, Ankara, İzmir: Cuma namazı kaçta?

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Müslümanlar için mübarek olan Cuma gününde cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar cuma namazı saatlerini araştırıyorlar. Diyanet İşleri il il cuma namazı vakitlerini yayınlıyor. Peki, 15 Ocak cuma namazı kaçta? İşte İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere cuma namazı saati.

Bugün cuma namazı saat kaçta? 15 Ocak Cuma namazı saati İstanbul, Ankara, İzmir: Cuma namazı kaçta?

15 Ocak 2021 Cuma namazı kaçta? İslam alemi ve Müslümanlar için mübarek olan Cuma gününde Cuma namazını kılmak için vatandaşlar camilere gidiyor. Peki, cuma namazı saat kaçta? Vatandaşlar illerindeki cuma namazı saatlerini araştırmaya başladı. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere cuma namazı vakitlerini haberimizde derledik. İşte 15 Ocak 2021 il il cuma namazı saati...

Cuma namazı öğle vakti cemaatle birlikte kılınır.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA İSTANBUL?

İstanbul'da bugün öğle ezanı 13.18'de okunacak.

CUMA NAMAZI SAATİ ANKARA

15 Ocak Ankara'da öğle vakti 13.03'te oluyor.

İZMİR CUMA NAMAZI KAÇTA KILINACAK?

İzmir'de öğle vakti 13.26'da.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI BUGÜN KILINACAK MI?

Koronavirüs salgını nedeniyle camilerde kılınan namazlarla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yaptığı açıklama:

Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür:İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir. Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Poşet içerisinde bagaja koyulan köpekleri kurtardıMalatya'da şantiye çalışanı tarafından poşet içerisinde otomobilin bagajına konmak istenen köpekler, hayvansever Kübra Koca'nın müdahalesi ile kurtarıldı. Köpekleri poşete koyan kişiye idari para cezası uygulandığı ve hakkında adli işlem başlatıldığı belirtildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler