Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan'da açıkladı: Devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin yegane arzusu, isteği Balkanların barışıdır, istikrarıdır. Bu topraklar son çeyrek asırda gerçekten büyük acılar yaşadı, çok ciddi bedeller ödedi. Farklılıklarımızı bir çatışma unsuru olarak değil zenginliğimiz görerek istikbalimizi hep beraber inşa etmeliyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan'da açıkladı: Devam edeceğiz

Resmi temaslarda bulunmak ve Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Zirvesi'ne katılmak üzere Sırbistan'a ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sremska Raça köyünde toplu açılış ve temel atma törenine iştirak etti.

Törendeki konuşmasına, tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Bugün ülkelerimiz arasında tarihi bir ana hep beraber şahitlik ediyoruz. Hepsi birbirinden önemli 12 projemizi tamamlamanın gururunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Belgrad-Saraybosna Otoyol projesinin önünü açan görüşmeyi 2018'in başında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve dönemin Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzzetbegovic ile İstanbul'da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Bu görüşmenin hemen akabinde Balkanların barış projesini süratle hayata geçirmek için yoğun çaba harcadık." dedi.

Mevkidaşı Vucic'e, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic'e ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin üyelerine projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Erdoğan, "Sava Nehri üzerinde yer alacak ve bugün temelini attığımız köprüyü bir dostluk köprüsü olarak görüyor sembolik bir değer yüklüyoruz. Projenin en kısa zamanda ve layıkıyla hayata geçirilmesi konusunda Taş Yapı firmamızdan beklentimiz büyüktür. İnanıyorum ki bu Türk firması belirlenen zamandan daha kısa zamanda bu projeyi tamamlayacaktır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistanda açıkladı: Devam edeceğiz"Geleceğimizi de hep birlikte inşa edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihi ve kültürel mirasımız ortak zenginliğimizdir. Bu topraklardaki her eser dayanışma ve iş birliğimizin abideleridir. Geçmişten aldığımız ilham, güç ve cesaretle geleceğimizi de hep birlikte inşa edeceğiz. Bunun son örneği TİKA tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan, Tuna Nehri'nin incilerinden Ram Kalesi'dir. Kültürel mirasımızın bu şahane örneğinin bölgenin turizm potansiyeline katkıda bulunacağına inanıyor, hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Yeni Pazar-Tutin yolunun temel atma törenini de gerçekleştireceklerini belirten Erdoğan, Sancak bölgesinin diğer bölgelere ulaşımını kolaylaştıracak, ekonomik ve ticari dinamizmi artıracağını belirttiği projeye destek veren Vucic ve ilgili bakanlara teşekkür etti.

Eski Tutin Belediye Başkanı Şemsudin Kuçeviç'in 2017 yılında Yeni Pazar-Tutin yolunda gerçekleşen bir kazada hayatını kaybettiğini hatırlatan Erdoğan, Kuçeviç'in ailesine ve tüm Tutin halkına başsağlığı dileklerini iletti.

TİKA tarafından inşası ve donanımı gerçekleştirilen Yeni Pazar Yüksek Mahkemesi Adalet Akademisi şubesiyle, TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Sjenica'daki Valide Sultan Camisinin de açılışını gerçekleştireceklerini aktaran Erdoğan, "Yatırımlarımızın tüm bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye Sırbistan'ın genelindeki yatırımlarını artırmaya devam edecektir." dedi.

Erdoğan, Felix Akademi, Berteks Tekstil, Söylemez Kauçuk fabrikalarının, Teklas Otomotiv ve Jeanci Tekstil'in ek tesisleri ile kısa süre içinde tam kapasite faaliyete geçecek Eurotay Tekstil Fabrikasının da açılışını yapacaklarını söyledi.

FEKA Otomotiv Fabrikası'nın temel atma törenini de bugün yapılacağını ifade eden Erdoğan, tüm yatırımların bölgeye ve bölge halkına hayırlı olmasını diledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin yegane arzusu, isteği Balkanların barışıdır, istikrarıdır. Bu topraklar son çeyrek asırda gerçekten büyük acılar yaşadı, çok ciddi bedeller ödedi. Farklılıklarımızı bir çatışma unsuru olarak değil zenginliğimiz görerek istikbalimizi hep beraber inşa etmeliyiz, her alanda işbirliğimizi geliştirmeliyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde ortak gururumuz olan bu projelere yenilerini ekleyeceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Mevkidaşı Vucic'e ev sahipliği için teşekkür eden Erdoğan, "Bölgenin inanıyorum ki geleceğini çok daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz. Teşekkür ediyor, Türkiye'nin selamlarını, sevgilerini sizlere iletiyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, konseyin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ve Sırp üyesi Milorad Dodik butona basarak temel atma işlemini gerçekleştirdi.

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistanda açıkladı: Devam edeceğiz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, "Aramızda nefret değil de yollar inşa etseydik, geçmişteki felaketlerin önüne geçebilirdik. Artık hata yapma lüksümüz yok." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sırbistan ziyareti kapsamında, aralarında Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi'nin Sırbistan'da kalan Sremska Raca-Kuzmin kısmının da bulunduğu projenin temel atma ve toplu açılış töreni yapıldı.

Sremska Raça köyündeki törende konuşan Vucic, 1945'ten beri Sırbistan ile Bosna Hersek arasındaki ulaşım yollarının kötü olduğuna dikkati çekerek, "Bugünkü tören, bizim için tarihi bir olay. Bugün bölge tarihinin en önemli olaylarından birine şahitlik ediyoruz." dedi.

Asırlardır yolları olmayan, insanlarının adeta hapsolduğu bu bölgenin bugünden itibaren birbirine bağlanmaya başlayacağını vurgulayan Vucic, "Balkanlar'da yollar ve insanları birbirine bağlamak kadar ihtiyaç duyulan daha önemli bir şey yok. Yollar, tarihi geride bırakmamıza ve geleceğe dönmemize yardımcı olacak." diye konuştu.

Vucic, bölge halklarının geleceğe ilerlemesi için birlik olması gerektiğinin altını çizerek, "Bu şekilde daha başarılı, daha büyük ve daha zengin olacağız. Başkalarının başarılarından nefret etmeyi bir kenara bırakmalıyız, zira beraber olursak onun başarısı, bizim de başarımız olur." ifadelerini kullandı.

Balkanlar'ın Avrupa haritasında "kara bir çukur" olmasını iyi yolların engelleyeceğini kaydeden Vucic, "İşte bu yolları bize Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi dostumuz getiriyor. Ona bu girişimi ve desteği için teşekkür ediyoruz." dedi.

Vucic, bu otoyol projesiyle Bosna Hersek ile Sırbistan halklarının daha da yakınlaşacağını kaydederek, "Bu tarihi silmek anlamına gelmiyor. Bu, geleceğe dönmek anlamına geliyor." diye konuştu.

Tarihte zor dönemlerden geçtikleri Türkiye'nin, bugün Sırbistan'ın en büyük dostlarından biri olduğunu vurgulayan Vucic, "Bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vizyonuna ve üstlendiği önemli role borçluyuz." dedi.

Vucic, bölge barışının insanlara normal bir hayat imkanı sunacağını ifade edere şöyle konuştu:

"Bugün, hem Sırbistan hem de bölge tarihinde önemli bir yer tutacak. Zira yıllar öncesinde yapmamız gerekeni yıllar sonra yapıyoruz. Aramızda nefret değil de yollar inşa etseydik, geçmişteki felaketlerin önüne geçebilirdik. Artık hata yapma lüksümüz yok. Geleceğe bakmak zorundayız. Geleceğimizin daha iyi, geçmişimizden daha farklı olması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız."

"Bu aynı zamanda gelecekteki iyi ilişkilerimizin de sembolü"

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic ise sadece iki yıl öncesinde, Sırbistan-Bosna Hersek ilişkilerinde böylesine önemli gelişmelerin olmasının, böylesine büyük altyapı projelerinin yapılmasının imkansız olduğunu belirterek, "Otoyol projesi gibi projeler, sadece insanlarımız için değil, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler için de son derece önemli." dedi.

Komsic, bu projenin aynı zamanda gelecekteki iyi ilişkilerin de sembolü olduğunu söyledi.

Konseyin Sırp üyesi Milorad Dodik de otoyol projesinin gerçekleşmesinde önemli rol üstlenen Erdoğan ile Vucic'e teşekkür etti.

Konseyin Boşnak üyesi Dzaferovic ise bugün temelini attıkları bu otoyolun bir an önce tamamlanması temennisinde bulunarak, "Bu proje, bölgenin barışı, refahı, istikrarı ve kalkınması için son derece önemli bir proje." dedi.

Türkiye'ye, bölgenin istikrarına yaptığı katkılar için teşekkür eden Dzaferovic, Sırbistan gibi Bosna Hersek'in de en kısa zamanda otoyol projesi noktasında üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini ifade etti.

 

Balıkesir’de korkutan yangınBalıkesir’in Edremit ilçesinde yazlık evlerin bulunduğu alanda çıkan yangın korkuttu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber