Geri Dön

‘Çürük elma’ operasyonu

Yakalanıp karakola götürülen silah kaçakçılarını tutanakları para karşılığı yırtarak serbest bırakan üç polis gözaltına alındı.

‘Çürük elma’ operasyonu

Kurdukları üç atölyede el yapımı silah üreterek piyasaya süren bir çetenin 30 üyesi 98 silahla ele geçirildi. Daha önce yakalanıp karakola götürülen kaçakçıları para karşılığı tutanakları yırtarak serbest bırakan üç polis de gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın önceki gün Sarıyer’de 2 karakol açılışında dillendirdiği “çürük elma ve adalet” projesi ilk meyvesini verdi. Proje kapsamında il genelindeki asayiş olaylarını mercek altına alan emniyet müdürü ve amirlerden oluşan komisyon, İstanbul’da silah kaçakçılarını para karşılığında serbest bıraktıkları iddia edilen üç polis hakkında işlem yapılmasını sağladı.

8 kişi tutuklandı

Organize suçlarla mücadele ekipleri, şehir genelinde kurdukları atölyelerde ürettikleri silahları piyasaya satan bir çeteyi takibe aldı. Organize polisi, ara operasyonlar yaparak çete üyelerini motorize yunus timlerine yakalattı. Kontrollü operasyon karakol polislerine bildirilmedi. Teknik takip sırasındaki ara operasyonlarda 93 ruhsatsız tabancayla yakalanan silah çetesinin aralarında elebaşlarının da bulunduğu 8 üyesi yakalanıp sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

10-20 bin lira

Motorize yunus ekiplerinin normal bir yol uygulamasıymış gibi üzerlerinde ruhsatsız silahlarla yakaladığı çete üyelerinin bazılarının karakoldan serbest bırakıldığı tespit edilince, ayrı bir soruşturma başlatan İstanbul Emniyeti, çete üyelerinden para alıp düzenlenen tutanakları yırttığı ve silah ibaresine yer verilmeyen yeni tutanaklar düzenlediği belirlenen üç karakol polisini tespit etti. 10 bin ile 20 bin lira arasında bir tutar karşılığı çete üyelerini serbest bıraktığı öğrenilen üç polis ile kendilerine rüşvet veren çete üyelerinin yakalanması için dün sabah harekete geçen ekipler, beş ilçede baskınlar yaptı. Operasyonlarda görev başındaki üç polis memuru ile 22 çete mensubu gözaltına alındı.

Sayı artabilir

Üç silah atölyesinin ortaya çıkarıldığı operasyonlarda, şüphelilerin adreslerinde 5 ruhsatsız silah ve 802 uyuşturucu hap ele geçirildi. Gözaltına alınan çete üyeleri ve kendilerini rüşvet karşılığı serbest bırakan üç karakol polisi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek sorguya alındı. 30 mensubu 98 adet silahla ele geçirilen çeteye yönelik soruşturmasını derinleştiren emniyetin, rüşvet karşılığı tutanak yırtıp yeniden tutanak hazırlayan karakol polislerine yönelik olarak da çalışmasının sürdüğü ve gözaltına alınan polis sayısının artabileceği ileri sürüldü.

Hırsızlık haberi yaparken cep telefonunu çaldırdı!Arjantin'de bir televizyon kanalının muhabiri hırsızlık haberi yaparken canlı yayında cep telefonunu çaldırdı. O anlar kameralara saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber