Geri Dön
GündemDAEŞ esirler için para topluyormuş

DAEŞ esirler için para topluyormuş

İstanbul ve Türkiye genelinde bir süredir devam eden ve ramazan ayı fırsat bilinerek yoğunlaştırılan terör örgütü DAEŞ adına “infak” adı altında para toplama çalışmalarının arkasından esir takası çıktı.

DAEŞ esirler için para topluyormuş

Ferit ZENGİN -  Yapılan çalışmalarda önceki gece 10 ilçede 16 mensubu yakalanıp gözaltına alınan terör örgütünün topladığı paraları Suriye’de savaş halinde olduğu terör örgütü PKK/YPG’nin elinde bulunan esirlerinin teslim alınmasında takas olarak kullandığı tespit edildi.

Ağzından kaçırdı

Polis, DAEŞ’ın faaliyet ve yapılanmasına yönelik çalışmalar kapsamında, yaklaşık bir yıldır örgüt tarafından görevlendirilen bazı şahısların İstanbul ve Türkiye genelinde örgüt adına para topladığını tespit etmişti. Düzenlenen baskınlarda yüklü miktarda döviz ve Türk liralarıyla ele geçirilen örgüt mensuplarının verdikleri ifadelerde paraları örgüte fon sağlamak amacıyla “infak” adı altında topladıkları kayıtlara geçmişti. İstihbarat ve TEM ekipleri önceki gece 10 ilçede düzenledikleri baskınlarda yeni bir gerçeğe ulaştı. Ramazan ayı fırsat bilinerek hızlandırılan infak çalışmalarında DAEŞ adına para toplayan 16 örgüt mensubu baskınlarla yakalandı.

Yüklü miktarda parayla ele geçirilen infak ekibinde bir örgüt mensubu, örgütün şimdiye kadar sır olarak sakladığı esir takası gerçeğini ifadesinde ağzından kaçırdı. İnfak adı altında toplanan paraların bir kısmının örgüt hesaplarına aktarıldığını, bir kısmının ise örgütün Suriye’deki kamplarında elden teslim edildiğini söyleyen teröristin verdiği bilgiler ışığında polis, verilen bilgileri istihbarat çalışmalarıyla teyit etti.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 18 Mayıs 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 217 bin 276 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 937 kişinin testi pozitif çıktı, 203 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 232 oldu, 10 bin 125 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 971 bin 245'e yükseldi. Can kaybında düşüş sürerken vaka sayısında düne göre artış gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet