Geri Dön

Dağ Masalının anlatıcısı Yıldız Moran

Türkiye’nin akademik bir eğitim almış ilk kadın fotoğraf sanatçısı Yıldız Moran, Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nden çıkan kitapla anılıyor. ‘Yıldız Moran Retrospektifi’ sanatçıyı farklı yönleriyle tanıtıyo

Dağ Masalının  anlatıcısı Yıldız Moran

Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin yeni kitabı Yıldız Moran retrospektifi kitabevlerinde yerini aldı. Eczacıbaşı Topluluğu’nun 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip fotoğraf yayıncılığı geleneğinin bir parçası olan ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından yayımlanan seri, her yıl değerli bir fotoğraf sanatçısının retrospektif kitabını, sanatsal bütünlük içinde izleyicilere ulaştırıyor.

Serinin yeni kitabı, Türkiye’nin akademik eğitim almış, profesyonel ilk kadın fotoğraf sanatçısı olan Yıldız Moran’ı konuk ediyor. Kitapta, sevecen ve yaşama umutla bakan bir genç kızın, kısa bir süre sonra fotoğrafı bırakacak bir anne adayının, Anadolu insanını kendine has duyarlılığıyla anlamaya ve anlatmaya çalışan bir Türk kadının, içi sanatla dolu bir kadın fotoğrafçının oluşturduğu fotoğraflar renk ve desen kurgusuna göre akıp gidiyor. Fotoğraflarında insanlara ve yaşama duyduğu sevgiyi en samimi biçimde yansıtan Yıldız Moran’ın sanatı da yaşamı üzerinden anekdotlar ile anlatılıyor.

Konsept ve tasarımı Bülent Erkmen’e ait olan ve editörlüğünü Merih Akoğul’un üstlendiği Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin sekizinci kitabı, Yıldız Moran retrospektifi Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde sunuluyor.

Moran’ın fotoğraf mirası 27 Kasım 2013 - 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde açılan ‘Zamansız Yolculuk’ adlı sergiyle anılmıştı. Özdemir Asaf’la evliliğinin ardından fotoğraf çekmeyi bırakan Moran kısa süren fotoğraf yaşamına önemli ve dikkate değer eserler sığdırmıştı. Moran, Cambridge’te açtığı ilk kişisel sergisinin yanı sıra İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh’ta sergiler açmıştı.

Dağ Masalının  anlatıcısı Yıldız Moran

‘Özünde insan sevgisi yatıyordu’

Fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul, kitaptaki giriş yazısında Yıldız Moran’ı şöyle anlatıyor: “Yıldız Moran, Cumhuriyet Dönemi Türkiye fotoğraf sanatında, yapıtlarıyla hepimizi etkileyen görkemli bir dağ gibidir.

Yüceliğini anlamak, değerini kavramak için onun hayatına ve yapıtlarına uzun uzun ve dikkatlice bakmak gerekir. Moran’ın fotoğraflarında yarattığı atmosfer, adeta sihirli bir dağ masalından kopup gelmiştir.

Ülkemiz fotoğraf sanatı, Yıldız Moran’a, özünde insan sevgisinin yattığı bambaşka bir dili öğrettiği için teşekkür borçludur.”

Hem karantinayı hem de sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiKarabük'te yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında karantinada olması gereken kişi, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte ticari taksideyken polis denetimine takıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet