Geri Dön

Davutoğlu'ndan flaş IŞİD ve Irak açıklamaları

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NTV'nin canlı yayınında konuştu. Türkiye'nin Irak'ta en yoğun insani yardım yapan ülke olduğunu belirten Davutoğlu, Türkmenler ve Yezidilerin durumuna ilişkin bilgiler verdi. Davutoğlu, AFAD'ın gönderdiği yardımların havadan Yezidilerin sığındığı Sincar dağına atıldığını da söyledi.Davutoğlu, "IŞİD'in Türkiye'den destek aldığını iddia edenler haindir" diye konuştu.

Davutoğlu'ndan flaş IŞİD ve Irak açıklamaları

Davutoğlu, bugün Ankara'da düzenlenen kritik toplantı için "Rutin bir toplantı sayılabilir. Biz çevre bölgemizde bir gelişme olduğunda bir kriz yönetimi gerektiğinde devreye sokacak bir mekanizmamız var. Birkaç şeyi aynı anda yapıyoruz. Bir insani yardımla ilgili bir güvenlikle ilgili koordinasyon yapıyoruz. Mesela dün AFAD, TİKA, Kızılay ve Sağlık Bakanlığımızın yetkilileri ile bakanlıkta bir koordinasyon yaptık. Hem Irak’taki insani duruma yapacağımız müdahaleler nedir; Türkmenler başta olmak üzere oradaki ihtiyaçların tespiti hem de Gazze’ye yardımın konusu. Bugünde dün geceki gelişmeler etkili oldu. Başbakanımızın talimatıyla ilgili kurumlarımızın Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanlığımız, MİT Müsteşarımız ve İçişleri Bakanlığımız birlikte bir değerlendirme toplantısına ihtiyaç duyuldu. Devlet kurumlarımız arasında koordinasyon için bu toplantılar önemli. Çabuk ve etkili tedbirlerin alınması için gelişmiş bir mekanizma. Birçok sürpriz durumda gerek insani yardım konusunda gerek güvenlikle ilgili alınacak tedbirlerde çok çabuk refleks verebiliyor birimlerimiz. Bu övünç duyulacak bir şey.

ÇEVREMİZDEKİ 8 ÜLKE KRİZİ YAŞIYOR

Maalesef muhalefet partilerimiz bunun hala idrakinde değiller ama Türkiye'nin çevresinde şu anda 8 ülke bir şekilde idare krizi yaşıyor. Bir kısmı yoğun yaşıyor artık merkezi hükümetler toraklarını kontrol edemez haldeler. Etrafımızda bir yangın çemberi var. Etrafta bu kadar kritik bütün devlet çözülürken Türk devleti kendi içinde bir güç biriktiriyor. Biz bunu riske edemeyiz. Birçok çevreler Türkiye'yi de kaosa sokmak isteyebilirler ama iç refleksimiz çok kuvvetli. Böyle kritik bir aşamada kamuoyumuzun provokatif haberlerden mesela Türkiye ile IŞİD ilişkisi gibi son derece mantık dışı, hiçbir gerçek veriye dayanmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni problemin parçası haline getirmeye çalışan yaklaşımlara karşı uyanık ve diri olmamız lazım. Bölgedeki bazı operasyonlardan Türkiye'nin de etkilenmesini isteyen bazı çevreler maalesef Türkiye'den de işbirlikçi bulabiliyor. Bu bazen muhalefet partileri olabiliyor, bazen bazı çevreler oluyor bunlara karşı kamuoyumuzun çok dikkatli olması lazım.

IRAK'TA YARDIM YAPAN TEK ÜLKEYİZ

Türkmenler başta olmak üzere Irak’ta en yoğun insani yardım yapan ülke Türkiye'dir. En kısa zamanda ilk aşamada 20 bin ikinci aşamada 40 bine kadar gidecek bir kamp kurulmaya çalışıldı. Olayın arka planını bildikleri halde Türkiye'ye dönük olarak bu eleştirileri yöneltenler kendileri hiçbir zaman Türkmen davasıyla ilgili bir şeyin içinde olmadılar.

Telafer’de yaşanan sadece bir IŞİD-Türkmen çatışması değildir. Maalesef Sünni Türkmenlerle Şii Türkmenler arasında fitne tohumları ki bunda Maliki hükümetinin Şii Türkmenler üzerinden Sünni Türkmenleri baskı altına alması çabası da var, Şii Türkmenlerin radikalleşmesi çabası da var. Araplar nasıl bölünüyorsa Türkmenlerde maalesef bu şekilde bölündüler ve en büyük zararı kendilerine verdiler. Tam biz Türkmenlerle ilgili bunu yaparken bu sefer Yezidilerle ilgili çok büyük bir insani trajedi başladı. Dağlara doğru kaçtılar. Şırnak valimizle konuştum bazı Yezidilerin Türk sınırına doğru geldikleri ve alınmadıklarına dair bize bilgi geldi. Süratle harekete geçtik, hemen valimizi aradım. Tek bir Yezidi ve Hıristiyan kapıda bekliyor değil. Şu anda Irak’ta insani operasyon yürüten tek ülke Türkiye.

YEZİDİLERE HAVADAN YARDIM ATILIYOR

AFAD çok ciddi bir yardım paketini Kuzey Irak’a aktardı ve Irak helikopterleriyle Sincar dağlarına atıldı. Güvenlik tehditleri artında 10 bin kişilik kampı Duhok civarına almayı düşünüyoruz. Bununla uğraşırken Bağdat’ta herkesi kapsayan bir hükümet kurulması için diplomatik çabalar yürütüyoruz. Ayrıca bir şey yapmak gerekirse biz din, mezhep ayrımı yapmadan… Dün iki milletvekilimiz arayınca Şırnak’tan öyle bir hava yayılmış ki Yezidileri Türkiye dışlıyor gibi. Halbuki tam tersi, normal yollarla girenler girmiş akrabalarının yanlarına gelenlere yardımcı oluyoruz. Orada kamplar kurarak insanları yaşadıkları yerden uzak bir alana çekmemek amacımız. Bunu Suriye’de yapamadık, öyle bir bölge yoktu orada. Şu ana kadar Türkmenlere yüzlerce TIR yardım gitti. Bizimle olan siyasi hesaplarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarı ile bir hesaplaşmaya yöneltmemeliler. Bu hem muhalefet partileri için geçerli hem de paralel yapı bütün hesaplarını hükümetimize, Sayın Başbakanımızın cumhurbaşkanı adaylığına odaklayanlar bunun farkında olmaları lazım.

TÜRKİYE'DEN YARDIM ALDIĞINI SÖYLEYEN HAİNDİR

IŞİD'in Türkiye'den destek aldığını iddia edenler haindir.

Evlilik hazırlığı yaptığı kadını ve annesini öldürüp, intihar etti!Sivas’ın Akıncılar ilçesinde evlilik hazırlığı yaptığı Ebru Aksu (40) ile annesi Şükran Aksu'yu (68) av tüfeğiyle vurarak öldüren Şenel Bulut (56), daha sonra aynı silahla yaşamına son verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber