Geri Dön
GündemDemet Akbağ kimdir, aslen nereli? Demet Akbağ kaç yaşında?

Demet Akbağ kimdir, aslen nereli? Demet Akbağ kaç yaşında?

Türk sinema ve dizi oyuncusu olan Demet Akbağ bu akşam Çok Güzel Hareketler Yılbaşı özel programına katılıyor. 1995 yılında yayınlanan Bir Demet Tiyatro'da Lütfiye Çıtır Fıdıllıoğlu, Züleyha ve Feriştah karakterlerine hayat verdi. Yılmaz Erdoğan ise o dönemde Bir Demet Tiyatro'da Mükremin karakterine hayat veriyordu. Peki Demet Akbağ kimdir, kaç yaşında? İşte Demet Akbağ hakkında merak edilenler...

Demet Akbağ kimdir, aslen nereli? Demet Akbağ kaç yaşında?

Demet Akbağ, bu akşam Çok Güzel Hareketler 2 yılbaşı özel programına katılıyor. 1995 yılında yayınlanan Bir Demet Tiyatro'yu Yılmaz Erdoğan ile bu akşam yeniden sahnede canlandıracak olan Demet Akbağ, Bir Demet Tiyatro'da üç ayrı karaktere hayat veriyordu. Yılmaz Erdoğan'ın Mükremin karakterine hayat verdiği Bir Demet Tiyatro'da Demet Akbağ, Lütfiye Çıtır Fıdıllıoğlu, Züleyha ve Feriştah karakterlerine hayat verdi. Bu akşam ekrana gelecek olan Çok Güzel Hareketler yılbaşı özel programında ise Mükremin ve Feriştah skeci izleyenleri kahkaya boğacak.

DEMET AKBAĞ KİMDİR KAÇ YAŞINDA?

Demet Akbağ (evlilik öncesi soyadı İybar; d. 23 Aralık 1959, Denizli), Türk oyuncu.

Demet Akbağ, 23 Aralık 1959'da Benan ve Oktay İybar çiftinin üçüncü çocuğu olarak Denizli'de doğdu. Ailesi o tarihte ceza reisi olan dedesinin görevi nedeniyle Denizli'de bulunmaktaydı. Babası, gazeteci ve fotoğraf sanatçısıydı. Sedef ve Kemal adında iki kardeşi vardır. Anne ve babasının 13 yaşındayken ayrılması nedeniyle 1972'de anne ve anneannesiyle birlikte İstanbul'a taşındı.

İstanbul Kız Lisesi'nde başladığı lise öğrenimini anne ve babasının ayrılmasından sonra taşınmaları üzerine Erenköy Kız Lisesi'nde tamamladı.[2]. Liseden sonra 1982’de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi; okulu dört yılda tamamladı 21 yaşında iken yaptığı ilk evliliği dört yıl sürdü.

Demet Akbağ'ın Bodrumlu mimar Saim Arpat'la 1986'da yaptığı ikinci evlilik de sadece sekiz ay sürer.

Okulu bitirdikten sonra Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda amatör olarak başladığı oyunculuğu, 1980'li yıllarda Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi tiyatro topluluklarında profesyonel olarak sürdürdü.

1987'de Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Yılın Televizyon Yıldızı" seçildi.

Üçüncü evliliğini 35 yaşında iken Zafer Çika ile yaptı, bu evlilikten 2000'de Ali adında bir oğlu oldu.

1993'te Tersine Dünya adlı filmdeki rolü ile Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü aldı.

1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte Bir Demet Tiyatro adlı TV dizisini hazırladı. Bu yapım yedi yıl boyunca yayınlandı. TV dizisinin yanı sıra dört yıl boyunca Beşiktaş'ta bir tiyatro salonunda sahnelenen Otogargara adlı oyunda rol aldı. Bu iki projenin sonucu olarak Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) kuruldu. BKM yapımı olan Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?, Bana Bir Şeyhler Oluyor ve Haybeden Gerçeküstü Aşk oyunları ve Ölümsüz Aşk dizisinde rol aldı.

Vizontele, Vizontele Tuuba, Organize İşler, Neredesin Firuze ve O... Çocukları sinema filmlerinde başrol oynadı. Vizontele ile Altın Portakal; Neredesin Firuze ile Sadri Alışık ve Siyad ödüllerini kazandı.

2011 yılı itibarıyla ATV'de yayınlanan İstanbul'un Altınları adlı dizide başrol oynadı. Dizi yayından kaldırıldıktan sonra TV hayatına pasif olarak devam eden Akbağ, 2013 baharına gelince Show Tv'de Murat Başoğlu tarafından sunulan Benzemez Kimse Sana isimli taklit yarışma programında Seyfi Dursunoğlu ve Erol Evgin ile birlikte jüri üyeliği yaptı. 2013'ten itibaren Show TV'de yayınlanan Sevdaluk adlı dizide Adalet isimli rolü oynadı. 2015 yazına doğru "Niyazi Gül Dörtnala" filminde Sultan Şahmerdan karakterini canlandırdı.

2019 yılının Mart ayında Akbağ'ın 1999 yılında evlendiği Zafer Çika trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Gıda Sistemleri Zirvesi'ne video mesaj gönderdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli yol haritamız, besin değeri yüksek, yeterli ve güvenilir gıdaya herkesin makul fiyatlarla ulaşımından, gıda kaybı ve israfının azaltılmasına, tarım, hayvancılık ve su ürünleri sektörlerinde sürdürülebilirlikten acil durumlara ve krizlere karşı gıda güvenliğinin teminine kadar çeşitli konulara odaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler