Geri Dön
GündemDeprem çantası içindekiler nasıl hazırlanır? Deprem çantası listesinde neler olmalı, çanta nerede durmalı?

Deprem çantası içindekiler nasıl hazırlanır? Deprem çantası listesinde neler olmalı, çanta nerede durmalı?

Her an tetikte olmamız gereken konulardan biri olan deprem için hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu hazırlıkların başında yer alan maddelerden biri de deprem çantası. Vatandaşlar deprem çantası içindekiler nasıl hazırlanır öğrenmek istiyor. Aynı zamanda deprem çantası listesinde neler olmalı sorusu da merak ediliyor. Bir diğer araştırma konusu olan soru ise deprem çantası nerede durmalı? İşte AFAD'ın vatandaşları bilgilendirdiği deprem çantası hakkında merak edilenler...

Deprem çantası içindekiler nasıl hazırlanır? Deprem çantası listesinde neler olmalı, çanta nerede durmalı?

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) resmi internet sitesi üzerinden deprem çantasına yönelik bilgiler paylaştı. Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. bilgisiyle başlayan duyuru, deprme çantasında nelerin olması gerektiğiyle ilgili son buluyor. Peki Deprem çantası içindekiler nasıl hazırlanır? Deprem çantası listesinde neler olmalı, çanta nerede durmalı?

DEPREM ÇANTASI NEREDE DURMALI?

Deprem çantası evin giriş kapısına en yakın noktada bulunmalı.

DEPREM ÇANTASI İÇİNDEKİLER NASIL HAZIRLANIR, DEPREM ÇANTASI LİSTESİNDE NELER OLMALI?

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri

Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Deprem Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Giyecekler

İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler
Su
Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Hijyen malzemeler

Sabun ve Dezenfektanlar
Diş fırçası ve macunu
Islak mendil
Tuvalet kâğıdı
Hijyenik ped

Diğer malzemeler

İlk yardım çantası
Uyku tulumu veya battaniye
Çakı, düdük, küçük makas
Kâğıt, kalem
Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

Deprem sonrası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı saklayacağınız bir Afet ve Acil Durum Çantası sizin ve sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir.

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir Afet ve Acil Durum Çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması önemlidir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli yakalandıDüzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli, yaşanan kovalamaca sonrasında gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler