Geri Dön
GündemDeprem toplantısında depreme yakalandılar

Deprem toplantısında depreme yakalandılar

30 Ekim’de İzmir’de deprem hazırlık projelerini anlattıkları sırada 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı depreme yakalandıklarını söyleyen Tuğgeneral Ersel, ‘Yapıp yapamadıklarımızın hesabını kendimize verdik’ dedi

Deprem toplantısında depreme yakalandılar

Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanı Tuğgeneral Ersel Özer, İzmir Depremi’nde şimdiye kadar bilinmeyen şaşırtıcı tesadüfü açıkladı. İzmir’de İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Güllüoğlu’nun deprem hazırlık projelerini anlatırken depreme yakalandıklarını kaydeden Tuğgeneral Ersel, “Yapıp yapamadıklarımızın hesabını kendimize verdik” dedi. Jandarma Özel Arama Kurtarma Tabur Komutanı Binbaşı Burak Özer ise, Van Bahçesaray’daki çığ faciasını anlatırken, kar altından kurtulmanın formülünü, “Yönünüzü bilemiyorsanız, önünüzü açın ve tükürün. Tükürüğün düştüğü istikametin tam tersine doğru elinizi kaldırıp kazın kurtulursunuz” şeklinde açıkladı. Tuğgeneral Özer, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda şu bilgileri verdi:

MAHALLE EKİBİ: Afette tahliye, yerleştirme ve planlama görevi Jandarmada. Jandarma kadın personeli toplanma alanlarını koordine edecek.

İlçe koordinasyon ekibinin yanı sıra mahalle ve köy seviyesinde Jandarma, Emniyet, belediye ve muhtarlık personelinden oluşan mahalle koordinasyon ekibi oluşturulmasına başlandı.

İHA KULLANILDI: Elâzığ Sivrice depreminde üç İHA derhâl bölgeye sevk edildi. İlk defa İHA/İKU sistemleri afet bölgesi ve toplanma alanları tespit, irtibat ve acil bilgi ihtiyaçlarının temininde AFAD merkezine görüntü aktarılarak kullanıldı.

DOMİNO TAŞI GİBİ: İzmir depreminde, Sayın Güllüoğlu bize projelerini anlatıyordu, sonra baktı, ‘deprem var galiba arkadaşlar’ dedi, biz de birden baktık hemen iki oda ötesi zaten onların merkezi, gittik, orada rakamı görünce planlarımız o kadar hazır ki hemen İzmir il Jandarma Komutanı benim sınıf arkadaşım, Hilmi Paşamı aradım abi şöyle şöyle yapıyorsun ve her şey domino taşı gibi tıkır tıkır yürüdü gitti. İzmir Seferihisar depreminin de faaliyet sonu incelemesini yaptık. Ne yaptık, ne yapamadık, eksikliklerimiz neler? Yapıp yapamadıklarımızın hesabını kendimize verdik.

BİR BÖLÜK DAHA: JAK timlerimizi biz sadece deprem için düşünmüyoruz; her türlü arama kurtarma faaliyetinde görev yapıyor. Bir bölük daha kuruyoruz JAK taburumuza, en modern cihazlarla teçhiz ediyoruz.

Tükürük testi hayat kurtarır

Van Bahçesaray’da yüzlerce kişinin çığ altında kaldığı olayın anlatıldığı TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda çığdan kurtulma formülünü Jandarma Özel Arama Kurtarma Tabur Komutanı Binbaşı Burak Özer şöyle açıkladı: “Tükürük testi, hayat kurtarıcı bir testtir, çoğu insan bilmez. Çığ esnasında döndüğünüz için yönünüzü kaybedersiniz. İnsanoğlu çığ altında her zaman başının gökyüzü gösterdiğinden hareketle yukarı doğru kazmaya başlar; bu çok yanlış bir hareket.

Çığ altında kalıp da ölenlerin yüzde 80’i tükürük testini bilmediği için ölüyor. Önünüzü hafifçe açıyorsunuz ve tükürüyorsunuz. Tükürüğün düştüğü istikametin tam tersine doğru kolunuzu kaldırdığınızda zaten kolunuz çıkacaktır. Çığ hiçbir zaman 8-10 metre yüksekliklerle gelmez bu 2, 3, 4 metredir. Belki de birkaç saniye sonra yukarı çıkacağınız olaylarda insanoğlu yana veya aşağı doğru kazmaya devam ederek oksijeni tüketiyor. Karbondioksit de etrafınızı bebeğin plasentası gibi çeviriyor, belli bir süre sonra da havasızlıktan ölüyorsunuz.”

 

İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladı
Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı
İstanbul için kritik hatırlatma: Trafiğe çıkış yasağı sürmektedir
Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Danimarka'dan şaşırtan karar! Kororonavirüs kritik hastalık kategorisinden çıkarıldı
Beşiktaş'tan ters köşe! Şenol Güneş derken
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler