Geri Dön

Derya Arbaş kimdir, nereli, neden öldü? Zerrin Arbaş'tan önemli açıklamalar

16 yıl önce aramızdan ayrılan ünlü oyuncu Derya Arbaş'ın ölümüne ilişkin kendisi gibi oyuncu annesi Zerrin Arbaş, oldukça önemli açıklamalara imza attı. İşte hem bu açıklamaların ayrıntıları hem de Derya Arbaş'ın hayat hikayesi...

Derya Arbaş kimdir, nereli, neden öldü? Zerrin Arbaş'tan önemli açıklamalar

2003'te Los Angeles'taki evinde kalp krizi geçirerek 35 yaşında hayata gözlerini yuman Derya Arbaş ile ilgili annesi Zerrin Arbaş, önemli açıklamalar yaptı. Peki Derya Arbaş kimdir?

DERYA ARBAŞ KİMDİR?

Derya Arbaş kimdir, Derya Arbaş, 17 Haziran 1968 tarihinde ABD, Santa Monica‘da doğmuştur. Annesi oyuncu Zerrin Arbaş, babası ABD’li Apaçi Kızılderili kökenli oyuncu Dehl Berti‘dir. Çocukluğu ABD’de geçti. 1991 yılında babası öldü.

1974 yılında çekilen “Battal Gazi’nin Oğlu” filminde annesi Zerrin Arbaş‘ın oynadığı rolün çocukluğunu canlandırdı.

"Kuyucaklı Yusuf” filminde Talat Bulut ile oynamak üzere Türkiye’ye geldi. 1985 yılının Aralık ayında Playmen dergisine kapak oldu.

Derya Arbaş, 18 yaşındayken 1986 yılının sonunda Ağrı‘da “Dilan” filmini çekerken Tutak İlçesi’ne bağlı Sincan Köyü’nde oturan aşiret lideri Mehmet Polat’ın oğlu Nihat Polat‘a gönlünü kaptırdı. Ve tanıştığı Nihat Polat ile gizlice evlendi. Evlenince sinemadan uzaklaştı ve Amerika’ya giderek California Institute of the Arts’ta, resim ve heykel eğitimi aldı. 1989 yılında evliliğini sonlandırdı.

Derya Arbaş, Los Angeles‘ta Beautiful Bartenders (Güzel Barmenler) adlı bir ajansa bağlı olarak sosyetenin özel partilerinde barmenlik yaptı.

1994 yılında Atıf Yılmaz‘ın Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminde başrol oynamak için Türkiye’ye geldi ve film sonrası tekrar Los Angeles‘e gitti. 1996 yılında “Çılgın Badiler” filmi için yine geldi. Amerikada çektiği diziler ve filmlerden sonra 2000 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı ve 2001 yılında Kerem Alışık ile “Günah” dizisinde oynadı.

Derya Arbaş’ın Türkiye’de bilinen en medyatik aşkı, Metin Uca‘ydı. Ekranların sempatik yüzlü, sivri dilli ismi ile gözlerden de dedikodulardan uzak bir aşk yaşadı Arbaş. Ancak bu ilişki de başladığı gibi sessiz sedasız noktalandı.

16 Ekim 2003 tarihinde vefat eden dedesi Avni Arbaş‘ın cenaze merasimine katılmak için Amerika’dan Türkiye’ye geldi. Cenaze sonrası 20 Ekim’de Los Angeles’taki evine döndü. Türkiye’ye kısa zaman sonra dönüp dedesinin evine yhinde Los Angeles‘de kendi evinde 35 yaşında geçirdiği kalp krizi sonrası ölmüştür.

Cenazesi, 28 Ekim 2003 günü Los Angeles’ın Chatsworth banliyösünde bulunan Oakwood Memorial Park mezarlığında, Kızılderili adetlerine göre yapılan törenle ABD’deki Kızılderili akrabalarının yanına defnedildi.

Ölmeden önceki dönemlerinde “Gratified Desire” (Doyurulmuş Arzu) adlı bir roman yazdı.

Filmleri :
1974 – Battal Gazi’nin Oğlu
1985 – Kuyucaklı Yusuf
1986 – Alev Gibi
1986 – Bitmeyen Sevda
1986 – Bir Günlük Aşk
1986 – Beyaz Bisiklet
1986 – Dilan
1993 – Silk Stalkings Love Never Dies (TV Serisi )
1994 – Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
1994 – The Night, the Angel and Our Gang
1996 – Çılgın Badiler
1997 – Hang Your Dog in the Wind
2001 – Cinler ve Periler
2001 – Günah (dizi)

ZERRİN ARBAŞ'IN AÇIKLAMALARI

"Kızımın vefatını atlattım, her şey atlatılıyor. İnsanın doğduğu gibi ölmesi gerekiyor. Zaten bu acıları yaşamak istemiyorsanız ne anne olacaksınız, ne de baba. Evlat acısı yarası, hiçbir zaman kapanmıyor. Şehit annelerine bakıyorum çok büyük bir acı.

Kızımın vefat ettiğini şöyle öğrendim; kızım Derya, eve gidince hep telefon ederdi bana, telefon gelmeyince bu kez ben aradım, cevap gelmedi. Ben de Derya’ya yakın bir arkadaşıma haber verdim, ‘Bir bakar mısın?’ dedim. O da gitti, eve gidince kızım vefat etmişti. Acı haberi öyle öğrendim.

Kızımdan 5 gün önce de babam vefat etmişti. Çok tuhaf bir şey, 5 gün sonra Derya’nın ölmesi acı üstüne acı.

Özlediğimde kızımın fotoğraflarına bakıyorum, her şeyi duruyor. Amerika’dan bütün eşyalarını getirdim. Kızım şu an evde oturuyormuş gibi bir sürü anısı var bende. Kaderin önüne geçemiyoruz, kaderin önünde boynumuz kıldan ince."

Bakan Soylu'dan şehit polis memurunun ailesine başsağlığıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kutlu ve kutsal bir görevi üstlenen arkadaşlarımız hiçbir hesabın içerisinde olmadan millet, vatan ve namus kavramıyla bu büyük mücadeleyi gerçekleştiriyorlar." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet