Geri Dön
GündemDevletin her türlü imkanı depremzedelerin hizmetinde

Devletin her türlü imkanı depremzedelerin hizmetinde

Elazığ'da depremin ardından evlerine giremeyen ailelerin ihtiyacının karşılanması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Devletin her türlü imkanı depremzedelerin hizmetinde

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından devletin ilgili kurumları koordinasyon halinde vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için aralıksız çalışıyor.

Bu kapsamda evlerinde hasar oluşan veya yaşadıkları tedirginlik  dolayısıyla evlerine giremeyen 15 bini aşkın kişi otel, okul, cami, cemevi, yurt,  öğretmenevi ile spor ve konferans salonlarına yerleştirildi. Yatak ve battaniye  dağıtılan, ardından Kızılay ekiplerince üç öğün sıcak yemek verilen bu mekanlarda  çocuklara yönelik sosyal aktiviteler düzenleniyor.

Öte yandan, Kültür Park'ta kurulan çadırlarda barınan ailelerin yemek  ve ısınma ile diğer ihtiyaçları da hızlı şekilde karşılanıyor.

Sağlık Bakanlığı ekiplerince çadırlarda kalanlara 24 saat aralıksız  sağlık hizmeti sunulan depremzedelere çay, çorba ve salep ikramında da  bulunuluyor.

Vatandaşlardan Süleyman Sevim yaptığı açıklamada, hasar  gören evlerine giremediklerini söyledi.

Zor günlerde ilgili kurumların kendilerinin yanında olduğunu dile  getiren Sevim, "Allah devletimizden razı olsun, bize her türlü yardımı yaptı.  Devletimize çok teşekkür ediyoruz. Bu tür afetlerde gerçekten insanların  birbirine kenetlenmesi lazım. Devletin olmadığı yerde yaşam zor. Devletimize  teşekkür ediyoruz, tüm ihtiyaçlarımızı sağlamaya çalışıyor." ifadelerini  kullandı.

"GELEN YARDIM EKİPLERİ ÖZVERİYLE ÇALIŞIYOR"

Lütfullah Bilgin İlköğretim Okuluna yerleştirilen Basri Demirkol da  eşiyle evde oldukları esnada depremi hissetmeleri üzerine evi terk ettiklerini  söyledi.

Yanlarındaki apartmanın çöktüğünü, kurtarma ekiplerinin anında oraya  yetiştiğini anlatan Demirkol, şöyle konuştu:

"Devlet tüm imkanlarını bizim için seferber etti. Elazığ'da hiç kimse  ne soğukta ne aç ne de susuz. Hepsi karşılandı ve karşılanmak üzere. Gelen yardım  ekipleri özveriyle çalışıyor. Arkadaşlarımın hepsi beni arayıp evlerini açtı. Biz  böyle Türkiye'yiz. Cenabı Allah böyle acıları düşmanımıza vermesin."

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, depremin yaşandığı ilk günden  itibaren depremden etkilenen ve evine giremeyen vatandaşlar üç öğün yemek  dağıtımı yaptıklarını söyledi.

İHH, Türkiye Diyanet Vakfı ile Beşir, Deniz Feneri ve Hayat gibi  kuruluşların da koordineli  şekilde çalışarak vatandaşların beslenme ihtiyacını  karşılamaya yardımcı olduğunu aktaran Altan, şunları kaydetti:

"Bazen yeni yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor, biz de kendimizi yenileyip  oraya yardım götürüyoruz. Halkımızın göstermiş olduğu ilgi için çok çok teşekkür  ediyoruz. Türkiye'nin her tarafından yardım göndermek için uğraşıyorlar. Hatta  dünyadan da dostlarımız arayıp, yardım göndermek istediler, biz nakit yardım  talep ettik. Gelmiş olduğumuz nokta itibarıyla yardım göndermek isteyen  vatandaşlarımızdan bir ricamız var. Bize ne yardımı yapmak istediklerini  bildirsinler. Biz de AFAD ve Kızılay olarak koordine edelim."

"MİLLETİN MEMNUNİYETİNİN SAĞLANMASI İÇİN ÜSTÜN GAYRET GÖSTERİYOR"

Kentteki pek çok okulun vatandaşların barınması için açıldığını ifade  eden Altan, depremzedelerin okullardan istifade etmesi gerektiğini söyledi.

Altan,  Kültür Park'ta kurulan sabit tırda her akşam yaklaşık 3 bin  kişiye sıcak yemek dağıtıldığını aktararak, "İnşallah devletimiz ve milletimiz  Elazığ'daki kardeşlerini kesinlikle yalnız bırakmayacak. Zaten devletimiz gayet  güzel bir koordinasyonla burada tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarını organize  etti. Milletin memnuniyetinin sağlanması için üstün gayret gösteriyor."  ifadelerini kullandı.

GÖNÜLLÜ AFGAN YEMEK DAĞITIYOR

Kızılay gönüllüsü Afganistanlı Nasrallah Musavi de depremin ardından  gönüllü olarak depremzedelere destek olmaya çalışıyor.

Musavi, iki yıldır Elazığ'da yaşadığını belirterek, "Gönüllü olarak  gelip Kızılayda görev aldım. Depremzedelere yemek dağıtıyorum." dedi.

 

 

Yangın kabusu 7. gününde! Kızılçam paniği, herkes oraya koşuyorTürkiye'nin ciğerlerini yakan orman yangınları 7. gününde... Antalya ve Muğla'da devam eden yangınların ardından bazı mahalleler tahliye edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet