Geri Dön

DGS tercih başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? ÖSYM, DGS tercih kılavuzunu yayımladı mı?

DGS'ye katılan adaylar, üniversite tercihinde bulunmak için sabırsızlanıyor. ÖSYM tarafından yayımlanması beklenen DGS tercih kılavuzu için günden güne arayış artıyor. Peki DGS tercih başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? ÖSYM, DGS tercih kılavuzunu yayımladı mı?

DGS tercih başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? ÖSYM, DGS tercih kılavuzunu yayımladı mı?

Eğitimini lisansa tamamlamak isteyen öğrencilerin katıldığı DGS her yıl düzenli olarak uygulanıyor. Bu yıl da tamamlanan DGS'nin tercih süreci için büyük merak başladı. DGS puanı ile üniversite tercih edecek olan öğrenciler, DGS tercihlerinin ne zaman başlayacağını bilmek istiyor. Peki DGS tercih ne zaman, DGS tercih kılavuzu 2020 ne zaman yayınlanacak?

DGS TERCİH SÜRECİ NE ZAMAN?

DGS tercih işlemleri için henüz tarih verilmedi. ÖSYM, DGS tercihleri için tarih aralığını duyurduğunda haberimizin içeriğinde paylaşacağız.

DGS TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYINLANACAK?

DGS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. ÖSYM, DGS tercih kılavuzunu paylaştığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Yerleştirme işlemi, adayların 2020-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu
için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2020-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2020-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir.

Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM  Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

Azerbaycan - Ermenistan arasında çatışmalar devam ediyorAzerbaycan Savunma Bakanlığı, çatışmalara ilişkin yeni görüntüler paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber