Geri Dön
GündemDilhan Eryurt, Google'da doodle oldu! NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli?

Dilhan Eryurt, Google'da doodle oldu! NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli?

Dilhan Eryurt kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Google tarafından tasarlanan doodle ile ana sayfaya taşınan NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı olan Dilhan Eryurt hakkında vatandaşlar araştırmalara başladı. Küçük yaşlarda Matematiğe olan ilgisi nedeniyle Üniversite hayatında geleceğine yön verecek olan İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'ne girdi. İşte Dilhan Eryurt hakkında merak edilenler...

Dilhan Eryurt, Google'da doodle oldu! NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli?

Dilhan Eryurt kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Google tarafından hazırlanan özel doodle ile ana sayfaya taşınan Dilhan Eryurt isminin ardından kullanıcılar Dilhan Eryurt kimdir, kaç yaşında sorularına yanıt aramayı sürdürüyor. Önemli gün ve kişileri hazırladığı özel doodle'lar ile ana sayfasına taşıyan Google son olarak NASA'da çalışan ilk Türk kadın ünvanına da sahip olan Dilhan Eryurt'u sayfasına taşıdı. NASA'da yaptığı çalışmalar ile Güneş'in ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunmuş bilim insanı olan Dilhan Eryurt 1961-73 yılları arasında NASA'da görev aldı. İşte Dilhan Eryurt hakkında merak edilenler...

DİLHAN ERYURT KİMDİR?

Dilhan Eryurt (29 Kasım 1926, İzmir - 13 Eylül 2012, Ankara), Türk gök fizikçi.

Araştırmaları ile Güneş'in ve yıldızların evrimi çalışmalarına katkıda bulunmuş bir bilim insanıdır.

1961-1973 yıllarında NASA’da görev alarak bu kurumdaki ilk Türk bilim kadını olan Eryurt, ODTÜ'de astrofizik anabilim dalını kurmuş ve 1988-1993 yıllarında ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürütmüştür.

Dilhan Eryurt, Googleda doodle oldu NASAda çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli

29 Kasım 1926’da İzmir'de doğdu. Babası, 1944'te Denizli milletvekili olarak TBMM'ye giren Abidin Ege’dir.

Babasının Yüksek Ziraat Mektebi kuruluşu nedeniyle bulunduğu İzmir'de dünyaya gelişinden kısa bir süre sonra ailesi önce İstanbul'a, birkaç yıl sonra da Ankara'ya taşınmıştı. İlköğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra Ankara Kız Lisesi'ne devam etti. Lise yıllarında matematiğe özel bir ilgisi vardı. Bu nedenle liseden mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'ne girdi. Astronomi merakı üniversite öğrenimi sırasında ortaya çıktı.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi'nde astronomi bölümü açmak üzere görevlendirilen Tevfik Oktay Kabakçıoğlu'nun yanında iki yıl boyunca fahrî asistanlık yaptı. Lisansüstü çalışmalarına bir süre Michigan Üniversitesi'nde devam etti ve 1953'te Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı'nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamladı.

1959'da Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın bursuyla iki yıllığına Kanada'ya gitti. Burada Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron ile çalıştı. Ardından ABD’ye giderek önce Amerikan Soroptimist Federasyonu bursuyla ABD'de Indiana Üniversitesi'nde görev aldı. Üniversiteye bağlı Goethe Link Gözlemevi'nde yıldız modelleri yapmakla tanımış Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalıştı. Bu deneyimden sonra NASA'ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü'nde görev aldı. Çalışmalarına NASA'da devam eden Alastair G. W. Cameron ile Güneş tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Bu dönemde Goddard Uzay Araştırma Ensitütüsü’ndeki görevi sırasında kurumda çalışan tek kadın astronomdu.

Dilhan Eryurt'un Goddard Enstitüsü'nde yaptığı çalışmalar, Güneş hakkında o zamana kadar yanlış bilinen bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Güneş'in parlaklığının oluşumundan bu yana gittikçe artmadığını, geçmişte çok daha parlak ve sıcak olduğunu ortaya koydu. Çalışmaları o dönemde yeni başlayan uzay uçuşlarının gidişatını etkileyecek önemdeydi. Aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle 1969'da Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi. Eryurt, Goddard Enstitüsü’nde iki yıllık çalışmasını tamamladıktan sonra kendisine yabancılara sıklıkla tanınmayan bir ayrıcalık gösterildi ve kıdemli araştırmacı olarak enstitüde çalışmaya devam etti. Enstitü, kendisini yıldızların oluşumu ve gelişimi üzerine araştırmaları için yeni bilgiler edinmek üzere California Üniversitesi'ne gönderdi.

1968'de Türkiye'ye gelerek ODTÜ’de bir yıl görev yapan Eryurt, bu sırada TÜBİTAK’ın desteğiyle I. Ulusal Astronomi Toplantısı'nı düzenledi.

1969-1973 arasında NASA'da bilimsel araştırmalarını sürdürdü. 1973 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'ne dönerek astrofizik ana bilim dalını kurdu. 1977 yılında Tübitak Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü ile ödüllendirildi.[2][3] 1988’de altı ay kadar fizik bölümünün başkanlığını yürüttükten sonra beş yıl süreyle Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. 1993 yılında emekliye ayrıldı.

13 Eylül 2012’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Eski Erzurum milletvekillerinden Sabahattin Eryurt'un eşidir.