Geri Dön
GündemDink katledilişinin 11. yılında anılacak

Dink katledilişinin 11. yılında anılacak

Hrant Dink’in, genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin bulunduğu Şişli’de, hükümlü Ogün Samast’ın silahından çıkan kurşunla 19 Ocak 2007’de öldürülmesinin üzerinden 11 yıl geçti. Dink bugün vurulduğu yerde ve saatte, Agos gazetesinin eski bürosunun önünde 15.00’te anılacak.

Dink katledilişinin 11. yılında anılacak

Dink’in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalar sonucunda açılan dava, Türkiye’de sonuçlanması beklenen önemli dosyalar arasında yer alıyor.

Kapatılan dönemin özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hükmün bir kısmının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından, yeni iddianamelerle kimi kamu görevlilerinin katılmasıyla, 85 sanıklı dava yapısı değişen bu mahkemede devam ediyor.

Yeni iddianamelerle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de dahil edildiği 11’i tutuklu, 10’u firari 85 sanıklı davada, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında da tutuklu bulunan eski İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek ve eski İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu sanıkların çoğunun savunması alındı. Akyürek ve Yılmazer ile eski İstanbul emniyet görevlilerinin birbirlerini suçladığı, tartışmaların yaşandığı duruşmalarda, eski emniyet yetkilisi bazı sanıklar, cinayette FETÖ parmağı olduğuna işaret etti.

Kamp Armen açılacak

Dink katledilişinin 11. yılında anılacak


Suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink’in büyüdüğü yetimhane olarak da bilinen ve tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı 2015’te hükümetin devreye girmesi sonucunda Ermeni cemaatine iade edilen Kamp Armen’in yeni mimari projesi hayata geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından geçen yıl aralık toplantısında oy birliğiyle sosyal kültürel tesis alanına alınan ve Tuzla Belediyesi’nin imar planındaki “idari tesis alanı” şerhini kaldırdığı Kamp Armen’in inşa ve ihya çalışmalarına yakın zamanda başlanılacağı bildirildi. Yeni projeyle birlikte Kamp Armen’in, yetimhane özelliğini kaybetmeden büyük bir “gençlik ve bilişim merkezi” olarak hizmet vermesi, toplumun her kesiminden gençlere yönelik bir “tanışma, buluşma, anlama ve bilme” mekanı olması amaçlanıyor.