Geri Dön
Gündem'Diyabetin sonu yakın'

'Diyabetin sonu yakın'

Harvard Sabri Ülker Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, diyabet üzerine gerçekleştirdikleri son bilimsel çalışmalarını anlatmak için İstanbul'daydı.

'Diyabetin sonu yakın'

 

GÜRKAN AKGÜNEŞ İstanbul - Merkezin son keşfi "fabkin" hormonuna ilişkin klinik araştırmalara başlayacağını söyleyen Hotamışlıgil, Tip-1 ve Tip-2 diyabetin oluşmasında önemli bir rol oynayan fabkin hormonuyla ilgili yaptıklarıaraştırma sonuçlarını paylaştı:

Sırada insan deneyi

"Fabkin yağ dokusundan salgılandıktan sonra pankreastaki beta hücrelerini kontrol eden bir hormon. Fazla salgılanmaya başladığında beta hücreleri zarar görüyor. Çalışmalarımızda şişmanlama başladığında ve Tip-1, Tip-2 diyabet oluştuğunda fabkinin de aşırı derecede arttığını tespit ettik. 'Bunu durdurabilir miyiz' diye bir model yapmıştık. Farelerde bu modeli denedik. Antikorla fabkini bloke ettiğimizde Tip 1’in gelişmediğini gördük. Tedavi edici bir yol olarak antikorun Tip 2’de de kullanılacağı öngörüsünü taşıyoruz. İnsan deneyleri henüz yapılmış durumda değil. İnsanda fabkin düzeyleri tam hastalık ortaya çıkacağı zaman çok yükseliyor. Aynı şey farelerde de oluyor. Farede çalışan antikor sisteminin insanda çalışıp çalışmadığına dair veri elimizde yok. Tip 1 diyabette klinik aşamaya geçiş kriterleri de hazır aslında. Yakın bir dönemde diyabetin tedavisinde çok büyük bir dönüşüm gerçekleşeceği konusunda iyimserim."