Geri Dön

Diyanet Cuma namazı saatlerini açıkladı! 17 Ocak İl il Cuma namazsı saatleri...

Cuma namazı saat kaçta kılınacak sorusu günün en fazla merak edilen soruları arasında yer alıyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Cuma gününde müslümanlar için farz olan Cuma namazını kaçırmak istemeyen milyonlarca inanan, Cuma namazı saatlerini araştırmaya başladı. Bulundukları şehirlerde ezanın saat kaçta okunduğunu öğrenmek isteyen vatandaşlar için Diyanet tarafından yayımlanan il il namaz vakitlerini sizler için derledik. Peki Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma namazı vakitleri...

Diyanet Cuma namazı saatlerini açıkladı! 17 Ocak İl il Cuma namazsı saatleri...

Cuma namazı saat kaçta kılınacak sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Cuma gününde kılınacak ola Cuma namazı öncesinde müslümanlar bulundukları şehirlerde cuma namazının saat kaçta kılınacağını araştırmaya başladı. Müminlerin bayramı olan Cuma gününde farz olan cuma namazını kaçırmak istemeyen vatandaşlar Cuma namazı saatlerini araştırmaya devam ediyor. Peki Cuma namazı bugün saat kaçta kılınacak. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan il il Cuma namazı vakitleri...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan ezan saatlerine göre İstanbul'da cuma namazı 13:19, Ankara'da Cuma namazı 13:03, İzmir'de Cuma namazı 13:26'da kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma Namazı öğle vaktinde cemaatle kılınır.

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:
Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur. İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın). Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı Sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya". Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.
Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, e?er o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

Bakan Akar: "Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hedefi gösterdi. A, B, C planlarımız hazır"Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk'te Hande Fırat'ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Akar, İdlib'le ilgili olarak, 'Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hedefi gösterdi. A, B, C planlarımız hazır. Yeri gelince uygulanır' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber