Geri Dön

DNA testleri mahkeme kararını bekliyor

Kore Savaşı’nda naaşları alınamayan 487 Türk askerinin kimliğinin belirlenmesi için ailelerinden DNA testi alınması talebi Adalet Bakanlığı’na takıldı. DNA bilgilerinin kişinin özel bilgisi kapsamına girdiğini belirten Bakanlık, testlerin çıkarılacak mahkeme kararıyla yapılabileceğini belirtti. Ancak aradan geçen yaklaşık yedi aya rağmen karar çıkmadı.

DNA testleri mahkeme kararını bekliyor

DNA testleri mahkeme kararını bekliyor
1950-1953 yılları arasında Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden ve cenazeleri Kuzey Kore’de kalan 321’i şehit ve 166’sı kayıp 487 Türk askerinin naaşlarının tespit edilmesi için geçtiğimiz yıl Kasım ayında Güney Kore tarafından ilk adım atılmıştı. Güney Kore, Ankara Büyükelçiliği’nde görevli olan askeri ateşesi vasıtasıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ne yazı göndererek, şehit ve kayıp askerlerin yakınlarından DNA örnekleri alınarak kendilerine ulaştırılmasını istedi. Bunun üzerine dernek, ailelere DNA testi yapmaları ve kendilerine müracaat etmeleri çağrısında bulundu. Ancak daha sonra devreye Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı girdi. Ardından başvurular iki bakanlığa yöneldi. Aradan geçen yedi aya rağmen bir ilerleme kaydedilemedi.

3 bakanlık sorumlu

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise son bilgileri verdi:

“Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki gelişmelerden sonra belli bölgelerde arama yapılması ve naaşı Kuzey Kore’de kalan askerlerin kemiklerinin bulunması için aile yakınlarından DNA testi istendi. Esasen şehitlerden Milli Savunma Bakanlığı, şehit yakınlarından ise Aile Bakanlığı sorumlu. Ama konunun dış bağlantısı olduğu için süreç Dışişleri Bakanlığı üzerinden yürüyecek. Bu yüzden 6 Kasım 2018’de Dışişleri Bakanlığı’nda konu ile ilgili bakanlık yetkilileri toplandı. Toplantıda sürecin nasıl ilerleyeceği yönünde bir yol haritası çıkarıldı. Adalet Bakanlığı yetkilileri, DNA bilgilerinin kişilerin özel bilgisi kapsamına girdiği ve koruma kapsamında olduğu için mahkeme kararı çıkarılması gerektiğini söyledi. Yakınlar uygun gördüğü takdirde DNA alınacak ve liste yapılacak. Daha sonra karşılaştırma yapılması için yetkililer ile paylaşılacak. Ama bunun için öncelikle Adalet Bakanlığı’nın bir mahkeme kararı çıkarması gerekiyor. Ama tabii uzun bir süreç, zaman alıyor. Henüz bu karar çıkarılmış değil. Kararın ardından şehitleri aileleri ile kolluk kuvvetlerince öncelikle temas edilecek. Yakınlar uygun bulunmaları halinde Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği hastanelere DNA örneklerini verecek.”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sosyal İşler Başkanı ve o dönem Kore Savaşı’nda takım komutanı olan Gazi Orhan Yaşar Eken, ABD’nin 90 şehidinin cenazesini bularak ülkesine götürdüğünü belirterek, “Biz de neden bu kadar uzun sürdü anlamıyorum. İnsanlar dedesinin mezarını bulmak istiyor. Mahkeme kararı neden gerekli oluyor. Adam orada şehit olmuş. 68 sene geçmiş aradan. ‘Üzerinde çalışıyoruz’ deniliyor. 68 yıl geçti, şimdi mi akıllara geldi” diye konuştu.

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber