Geri Dön

Doktoru jiletle yaralamıştı! Kendisine büyü yapıldığını iddia etti

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli asistan doktor Kadir Songür'ü jiletle boğazından yaralayan sanık Bayram Kaynak'ın yargılanmasına başlandı.

Doktoru jiletle yaralamıştı! Kendisine büyü yapıldığını iddia etti

İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıkBayram Kaynak, müşteki doktor Kadir Songür, taraf avukatları, Türk Tabipleri  Birliği Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman ile İzmir Tabip Odası üyeleri  katıldı.

Tutuklu sanık Bayram Kaynak, MS rahatsızlığı olduğunu, bu nedenle iş  bulamadığını, psikolojisinin bozuk olduğunu belirterek, kendisine büyü yapıldığını, içinde cinler olduğunu, bunların etkisiyle suçu işlediğini öne  sürdü.

Kaynak olay anını hatırlamadığını anlatarak, "O öfkeyle ne yaptım  bilmiyorum. Normalde bunları yapacak bir insan değilim. Aralarda ne yaptığımı  hatırlamıyorum. Gözümü karakolda açtım. Uyuşturucu bağımlısı değilim. Yanımda bir  parça jilet vardı. Cüzdanımdaydı. Güvercin besliyorum. Jileti güvercinlerin  kanatlarını bantlamak için yanımda taşıyorum. Jileti hangi olay üzerine ve neden  çıkarttığımı hatırlamıyorum. Ben olaylara öfkelendim. Ağrılarımı kesecek ilaç  istiyordum." şeklinde savunma yaptı.

"AĞRI KESİLMEZSE BİRİNİZİ İNDİRİRİM" DİYE TEHDİT ETMİŞ

Müşteki asistan doktor Kadir Songür de İKÇÜ'de fizik tedavi  asistanlığı yaptığını belirterek, sanığın olaydan 5 gün önce gelerek diz ağrıları  olduğunu ve işini yapamadığını söylediğini anlattı.

Sanığa MS ön tanısı konduğunu gördüğünü, muayene etmek istediğini  belirten Songür, "Ağrılarının MS'e bağlı olup olmadığını görmek için muayene  etmek istedim. Kabul etmedi. 'Dizimdeki ağrıların neden olduğunu bilemeyecek  kadar salak değilim' dedi. Sadece ağrı kesici istediğini söyledi. 'Ağrı  kesilmezse haftaya gelir birinizi indiririm' dedi. Tehdit olayını hastaneye  bildirdim." diye konuştu.

Olay sırasında odasında bilgisayar başında olduğunu, sanığın bir anda  içeri daldığını anlatan Songür, "Sanık içeri girdi, sağ eli havada 'yanlış ilaç  yazmışsın' diyerek art arda boynuma darbeler vurdu. Kanlar süzülmeye başladı.  Kesici bir aletin parladığını gördüm. 2 parmağının arasına sıkıştırmıştı. Elimle  ittirmeye çalıştım. Dışarıda bekleyen gardiyan, sanığı arkadan tuttu ve dışarı  çıkardı. Koşarak acile gittim."

KAPI KAPI GEZİP ARAMIŞ

İzmir Tabip Odası avukatı Mithat Kara, sanığın çelişkili ifadeler  verdiğini savunarak, "Sanık sorgu sırasındaki ifadesinde 'doktoru dövmeye gittim'  diyor, şimdi 'hatırlamıyorum' diyor. Kamera kayıtlarına bakıldığında kapı kapı  gezip müvekkili arıyor. Bir hafta önce de tehdit ediyor. Bu da tasarlama  göstergesidir." dedi.

Müşteki avukatı İsmail Can Yavuz da "Müvekkilin odasına girmeden önde  kamera kayıtlarında kapı kapı gezdiği görülüyor. Neden?" sorusunu sanığa  yöneltti. Sanık odalara girmediğini savunarak, "Ben kimseyi aramadım." yanıtını  verdi.

"SANIĞI UZAKLAŞTIRMASAM DAHA DA VURACAKTI"

Tanık H.T. ise gardiyan olarak görev yaptığını, olay günü hastaneye  tutuklu getirdiğini belirterek, "Kadir Hoca'nın muayene yaptığı kapının  önündeydim. İçeriden hasta çıktı, açtığı kapıdan sanık içeri girdi. Sanık ilaçla  ilgili bir şeyler söyledi. Tokat atar gibi saldırdı. İçeri girdim. Sanığı tuttum.  Sanığı uzaklaştırmasam daha da vuracaktı. Ben başta tokat sandım. Sonra kesici  aletle saldırdığını anladım." dedi.

Tanık B.Ö. olayın olduğu gün müşteki Kadir'le aynı odada olduklarını  ifade ederek, "Sanık direk Kadir'i yaraladı. Sağ elini kaldırdı, 1-2 defa eli  tokat atar gibi boynuna inip kalktı. Görevli uzaklaştırmasaydı eli hala  havadaydı. Son kez vurmasına görevli engel oldu." ifadesini kullandı.

İddia makamı sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaa verdi.

Sanık avukatı sanığın ailesinin müşteki ve ailesinden özür dilediğini  belirterek, "Müvekkilin psikotik bozukluk olarak geçen bir rahatsızlığı vardır.  Gördüğü tedavilere ilişkin tanı ve ilaçların incelenmesini istiyoruz. Cezaevinde  intihara kalkışmıştır." dedi.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına, gördüğü tedavi ve  ilaçlara ilişkin kayıtların mahkemeye gönderilmesine karar vererek duruşmayı  erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı ile  duruşma sonrası  gazetecilere açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr.  Sinan Adıyaman, sağlıkta şiddetin arttığını savunarak, "Meslektaşlarımızın  hayatına kast ediliyor. Sorunların derinine inmek lazım. Türk Tabipleri Birliği  olarak sağlıkta şiddeti önleme yasa tasarısı örneği verdik. Hala kanunlaşmadı."  dedi.

Müşteki Kadir Songür de "Boynumdaki yara izi, ömür boyu var olacak.  Ben yine şanslıyım. Şu an hayattayım. Benden önce şanslı olmayan sağlık çalışanı  arkadaşlarımız oldu. En büyük ricamız sağlıkta şiddetin yasalaştırılması."  şeklinde konuştu.

 

 

 

Sinirlioğlu'ndan flaş açıklamalarTürkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek.'' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber