Geri Dön

Donanmanın amiral gemisi için start veriliyor

Saat 16.30'da başlayacak...

Türk donanmasının, milli savaş gemisi projesi çerçevesinde tasarlanan amiral gemisi TCG Anadolu’nun inşa başlangıç töreni bugün yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak törenle, 700 kişilik anfibi taburunu taşıma, savaş uçaklarının iniş ve kalkışı imkanına sahip Türkiye’nin kapasitesi en yüksek savaş gemisi için start verilmiş olacak. TCG Anadolu, donanmanın envanterine girdiğinde Türk donanmasının gücünü; Karadeniz, Ege ve Akdeniz’in yanı sıra okyanuslara da taşıyacak ve Türkiye’yi orta ölçekte küresel bir güç yapma potansiyelini yaşama geçirecek.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'nun İnşa Başlangıç Töreni, saat 16.30'da Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde yapılacak.
Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak. TCG Anadolu, gelecekte Türk donanmasının amiral gemisi olması potansiyeli nedeniyle önem taşıyor. Ağırlıklı olarak milli imkanlarla üretilecek bu gemi, Türk donanmasının gücünü okyanuslara taşıyacak bir potansiyele sahip.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bilgi notunda, geleceğin amiral gemisiyle ilgili şu ifadeler yer aldı:

*Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu, Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısında kullanılabilecektir.

*TCG Anadolu, gerekli muhaberebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek. Havuzunda taşıyacağı çıkarma araçlarıyla çıkarma operasyonlarına katılabilecek. Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki NATO helikopterleri ile ağır dönebilen hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapabilmesine imkan sağlayan uçuş güvertesine sahip olacak.

F35 JETLERİ KONUŞLANACAK

*TCG Anadolu amiral gemisi; aynı zamanda F-35B gibi dikey mesafede kalkış yapabilecek taktik savaş uçaklarını konuşlandırabilecek. Gemi bu özellikleri ile Türkiye’nin denizlerdeki bölgesel gücünü, orta ölçekte küresel güce çevirebilecek.

GENESİS SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ OLACAK

*Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi sayesinde geminin silah ve sensörlerinin kontrolü ile birlikte gemi savunmasının sağlanması, görev kuvveti komuta kontrol ve amfibi harekât desteği sağlanacak. Harekât öncesinde göreve göre konuşlandırılacak Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri ve Amfibi birlik Komuta Kontrol Sistemleri, NATO Harp Karargâhı Sistemleri bulunacak.

EN BÜYÜK DENİZ PLATFORMU

*Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, TSK’nın envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacak.

Berat Albayrak açıkladı: Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli varBakan Albayrak, "Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde! Biz BUGÜN bağımsızlık mücadelesinde taşın altına elimizi değil, YÜREĞİMİZİ koyuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber