Geri Dön

Dublörlü şebeke noterde yakalandı

İstanbul’da yurtdışında yaşayan yaşlı insanların gayrimenkullerine konmaya çalışan içerisinde 3 avukatın da bulunduğu 16 kişilik bir şebeke polis tarafından çökertildi.

Dublörlü şebeke noterde yakalandı
FERİT ZENGİN İstanbul

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, ihbar üzerine Arnavutköy çevresindeki arsaları üzerine geçirmeye çalışan bir şebekeyi takibe aldı. R.C. isimli sabıkalı bir dolandırıcının başını çektiği şebekenin, yurt dışında yaşayan yaşlı arsa sahiplerini hedef aldığı belirlendi.  Arsa sahiplerine ait bilgileri irtibat halinde bazı emlakçılardan temin ettiği belirlenen şebekenin, yine tapu dairelerinde bulunan işbirlikçileri vasıtasıyla da tapu kayıtlarında telefon numaraları bulunmayan yaşlı ve yurt dışında yaşayan kişilerin kişisel bilgilerine ulaştığı tespit edildi. Altı ay süreyle yapılan teknik ve fiziki takiplerde, şebekenin Arnavutköy’de bulunan 3 ayrı arsayı ele geçirmeye çalıştığı belirlendi.

Kimlik çıkarttılar

Emlakçılar ve tapu dairesi çalışanlarından 25 milyon lira değerindeki arsanın sahibi 82 yaşındaki yaşlı kadının tapu kayıtlarında telefon numarası bulunmadığı bilgisine ulaşan şebekenin, yaşlı kadının kimlik bilgilerine ve fotoğraflarına da ulaşıp sahte kimlik düzenlediği belirlendi. Şebekenin, şebeke üyelerinden birinin annesi olan Z.U. isimli yaşlı bir kadına makyaj yapıp arsa sahibi G.E.’ye benzettiği ve daha sonra da G.E. adına bir telefon hattı alıp arsanın devir aşamasına geçtiği öğrenildi.  

Şebeke, arsayı şebeke içerisinde bulunan 3 avukattan birisi olan ancak 150 bin lira SGK borcu olan A.K. isimli avukatın üzerine geçirmeye karar verdi. 150 bin liralık SGK borcu olan A.K.’nin borcuyla ile arsanın 120 bin liralık vergi borcunu ödeyen şebeke, satış için notere gitti. Dublör olarak kullanılan Z.U. isimli kadının arsa sahibi G.E. yerine verdiği vekaletle arsanın satış vekaleti şebeke üyesi avukat A.K. ye geçti. Satış vekaleti alan A.K. daha sonra tapu dairesindeki işlemlerin ardından şebeke üyeleriyle tapuyu devralmak üzere notere gitti. Delillendirme’nin tam olması için noterdeki imzaların atılma anına kadar takipte kalan polis, satış için imzaların atılmasının ardından harekete geçti. Notere operasyon düzenleyen ekipler noterde bulunan şebeke üyeleriyle birlikte farklı adreslerde bulunan 3’ü avukat 18 şebeke üyesini eş zamanlı baskınlarla gözaltına aldı. 16 kişilik şebekenin ele başıve 3 avukatın da olduğu 9 üyesi savcılık sorgusunun ardından tutuklanıp cezaevine kondu. 

SIK SIK KONTROL ŞART

Yaşanan olay sonrası gayrimenkul sahiplerini bir kez daha uyaran polis, gayrimenkul sahibi kişilerin e-devlet üzerinden sık sık tapularını kontrol etmesini istedi. Özellikle yaşlı kişilerinde e-devlet şifresi edinmesi gerektiğine vurgu yapan uzman polisler, arsa sahiplerinin dolandırılmamak için e-devlet üzerinden telefon hat sorgulaması yapmalarını da öneriyor. Adlarına bilmedikleri bir hat gözüken veya kullandıkları telefon hatları bilgileri dışında kapatılıp iptal edilen kişilerin derhal GSM operatörleri ile irtibata geçmesini isteyen uzman polisler, yaşanabilecek bu tür olayların aynı zamanda vakit kaybedilmeden emniyete bildirmesine de dikkat çekip gayri menkul satışlarının cep telefonu bilgilendirilmesiyle gerçekleştiğini, bu nedenlede telefon numarası takibinin önemli olduğuna vurgu yapıyor.  

Her şeyi polisten öğrendi

Yurt dışında yaşayan ve yaşanan dolandırıcılık olayından haberi olmayan arsa sahibi G.U.,isimli yaşlı kadının durumu polisten öğrendiği ve duydukları karşısında büyük şaşkınlık yaşadığı öğrenilirken, polis çökertilen çetenin ilk şeytani planını gerçekleştirmesi durumunda diğer 2 şeytani plana geçme çalışması yaptığını da tespit etti.

 

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber