Geri Dön
GündemDünya eriyor!

Dünya eriyor!

Şu ana kadar yapılan en kapsamlı araştırmaya göre, dünyadaki buzulların erime hızı 20 yılda ikiye katlandı. Bunun bir ‘rekor’ olduğu bildirilirken buzul erimesinin deniz seviyesinin yükselmesine neden olduğu açıklandı.

Dünya eriyor!

 

Çok kapsamlı bir araştırmada dünyadaki buzulların son 20 yılda rekor seviyede eridiği ortaya çıktı. Küresel araştırmaya göre, dünyadaki buzulların erime hızı son 20 yılda iki katına çıktı. Erime Grönland ve Antarktika’daki buz tabakalarının kaybının yanı sıra deniz seviyesinin yükselmesine neden oldu. Akademik dergi ‘Nature’daki makaleye göre, 2000 ile 2019 yılları arasında buzullar yılda 267 gigaton (Gt) buz kaybetti ve bu, deniz seviyesindeki yükselmenin yüzde 21’ine denk geliyor. Yazarlar, buz kütleleri kaybının İngiltere yüzeyini her yıl 2 metre su altına batırmaya eşdeğer olduğunu söyledi.

Kıyılar tehdit altında

Deniz seviyesindeki yükselmede buzul kaybı, okyanus sıcaklıklarının neden olduğu termal genleşmeden sonra ikinci sırada yer aldı. Uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle hızlanan buzul erimesinin, özellikle kıyı bölgelerini tehdit ettiğini ve doğal su kulelerinin akıntı yolunda yaşayan milyonlarca kişinin, suların ani yükseliş ve düşüşünden olumsuz etkileneceğini söyledi. 20 yıl öncesine giden ve dünyadaki buzulların yüzde 99.9’unu kapsayan üç boyutlu topografyalar oluşturmak için NASA uydu verileri ile yeni istatistiksel yöntemlerin kullanıldığı araştırmada, buzulların 20 yılda hacimlerinin yüzde 4’ünü kaybettiği ortaya çıktı.

En çok kayıp Alaska’da

ABD’nin kuzeyindeki Alaska bölgesi küresel buzul kaybının yüzde 25’ini, Grönland çevresi yüzde 12’sini, Kanada’nın kuzeyi yüzde 10’unu oluşturdu. Himalayalar ve Asya’nın diğer yüksek dağlık kısımlarıyla güney And Dağları ve Subantarktik bölgeler ise yüzde 8’erlik buzul kaybını temsil etti. Fransa’daki Toulouse Üniversitesi’nden baş yazar Romain Hugonnet, buzulların erimesinin ekosistemlerin çöküşü ve bölgesel su döngüsünün bozulması gibi pek çok soruna yol açacağını belirterek verilerin acil bir uyarı olduğunu söyledi. Hugonnet, “Grönland ve Antarktika dışındaki buzulların incelme oranlarının

20 yılda ikiye katlanması, bize yaşam tarzımızı değiştirmemiz gerektiğini söylüyor. Şimdi harekete geçmemiz gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Yerli aşının ismi TURKOVAC olduYerli Kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevrim içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşının isminin TURKOVAC olduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet