Geri Dön
Gündem‘Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor’

‘Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor’

Birleşmiş Milletler’in (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2020 Dünya Raporu, Prof. Dr. Sevil Atasoy tarafından tüm dünyayla birlikte aynı anda açıklandı.

‘Dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor’

Prof. Dr. Atasoy, “Uyuşturucu arz zincirinde sosyal mesafe kuralları nedeniyle dağıtım seviyesinde bir aksama yaşandı. Bu da fiyat yükselmelerine yol açtı” dedi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan da, “Bir pandemi olarak düşünürsek dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor diyebiliriz” ifadesini kullandı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy, 2020 raporunun madde kullanımının dünyanın her coğrafyasında arttığını gösterdiğini söyledi.

Prof. Atasoy şöyle devam etti: “Avrupa Uyuşturucu İzleme Merkezinin bulgularına göre bazı ülkelerde pandemi sırasında cannabis (esrar) kullanımı arttı. Balkan ülkelerindeki örgütler uyuşturucu kaçakçılığını bir yana bırakıp, siber suçlara ve sahte ilaç kaçakçılığına yöneldi. Europol’e göre uyuşturucu arz zincirinde sosyal mesafe kuralları nedeniyle sadece dağıtım seviyesinde bir aksama yaşandı. Bu da kısa süreli fiyat yükselmelerine yol açtı.”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandemi döneminin insanların psikolojik olgunluğunu pozitif yönde etkilediğini belirterek bu
durumun “Koronafobi” araştırmasında görüldüğünü söyledi. Tarhan, “Kovid-19 dönemi, bağımlılık tedavisinde eksen kayması yaptı, sosyal hayatta bir çok şey değişti. Aynı zamanda insanlığın bağımlılıkla ilgili koruyucu tedavilerin daha iyi yapılması ile ilgili bize ciddi fırsatlar ortaya çıkardı. Bir pandemi olarak düşünürsek dünyayı bağımlılık pandemisi bekliyor diyebiliriz. Doğru çözüm üretilirse sorunu çözme fırsatı da ortaya çıkar” dedi.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-9 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet