Geri Dön
GündemE Okul giriş yap | E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?

E Okul giriş yap | E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?

E-okul veli bilgilendirme sistemi (VBS) velilerin öğrencilerinin eğitim durumlarını,okuldaki başarısını ve devamsızlığını takip etmesini sağlar. Sisteme kolayca giriş yapılır, hızlı ve basit bir şekilde öğrencinin güncel durumu takip edilir. E-Okul sistemi 2007 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesinin bir yazılım web sitesi ürünü olarak hizmet vermektedir. Sistem öğrencinin ilkokula kayıt yaptırması itibarıyla mezun olana kadar tüm eğitim bilgilerini kayıtlı ve güncel tutar. VBS sistemine hangi bilgilerle nasıl giriş yapılır? Öğrencinin hangi bilgilerine ulaşılır?

E Okul giriş yap | E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?

Her veli özellikle karne dönemi olan haziran ayına yaklaşırken öğrencilerinin karneleri ve eğitim durumu hakkında bilgi sahibi olmak ister. E-okul veli bilgilendirme sistemi velilerin karne gününden önce öğrencinin notlarını, yıl sonu ortalamasını görmesini sağlar. Ayrıca öğrencinin yaptığı proje ödevlerini ve performans etkinliklerini bu sistem üzerinden takip etme şansı sunar. Sistemde öğrencinin geçmiş yıllardaki notları, aldığı belgeler, aldığı cezalar, haftalık ders planı, sınav tarihleri, devamsızlık bilgileri kayıtlıdır. Sisteme hızlıca giriş yapıp bu bilgiler kolayca sistemde görüntülenebilir.

E-OKUL SİSTEMİNE NASIL KOLAY GİRİŞ YAPILIR?

Öğretmenler sisteme giriş yaparken yönetim bilgi sistemini seçerler ve okul idaresi tarafından kendilerine verilen şifreyi kullanırlar. Öğrencilerinin geçmiş ve güncel durumu hakkında bilgi almak isteyen veliler ise veli bilgilendirme sistemini seçerler. Sisteme pratik bir şekilde öğrencinin T.C kimlik numarası ve okul numarası ile erişilir. Girilen bilgiler doğru ise ekranda başka sorular çıkar. Bu soruları güvenlik amaçlı yanıtlamanız gerekir. Bu bölümde öğrencinin kimlik bilgileri veya eğitim bilgileriyle ilgili soru sorulur ve altta öğrencinin fotoğrafını seçmeniz istenir. Soruların sorular doğum tarihi, öğrenin önemim gördüğü derslik şubesi, kimlik seri no vb. sorulardır. Her soruyu doğru yanıtladığınız ve doğru fotoğrafı seçtiğiniz takdirde sisteme başarıyla giriş yapmış olursunuz.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

E-OKUL ÜZERİNDEN HANGİ BİLGİLERE ULAŞILIR? HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

Devamsızlık bilgileri kısmına tıklayarak öğrencinin tam veya yarım, özürlü veya özürsüz tüm devamsızlık bilgileri görüntülenir. Not bilgileri kısmında öğrencinin almış olduğu sınav puanları, performans ve proje notları görüntülenir. Ayrıca her dersin puan ortalaması da bulunur.

Haftalık ders programına sistem üzerinden ulaşılır.Öğrencinin hangi gün, hangi saatte, hangi derste olduğu görüntülenir.
Öğrencinin gireceği derslere ait sınav tarihleri önceden E-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanır. Yıl sonunda öğrencinin alacağı karne e-karne olarak sistemde görüntülenir.

Öğrencinin TEOG veya bursluluk gibi girdiği sınavların puanları sistemde açıklanır.

Sistemde öğrencinin bulunduğu şubenin ortalaması ve öğrencinin ortalamanın altında veya yukarıda olduğu görüntülenir.
Öğrencinin nakil işlemleri sistem üzerinden görüntülenir.

Öğrencinin dönem sonunda aldığı belgeler ve almış olduğu cezalar sistemde kayıtlıdır.

Mezun olan öğrencilerin diploma puanları sistem üzerinde kayıtlıdır.

Yatılı eğitim gören öğrencilerin pansiyon devamsızlık bilgisi, yemek menüsü ve izin belgeleri gibi bilgilerine sistem üzerinden ulaşılır.