Geri Dön

E-Okul VBS ve sınav sonuçları öğrenme

E-okul teknolojik olarak yapılan kurum ve kuruluş hizmetlerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nın velilere, öğrencilere ve eğitimcilere ayrı ayrı sunduğu bilgi ve iletişim teknolojileri hizmetlerinden biridir. E-Okul VBS sayesinde hem devamsızlık hem de not bilgilerine kolayca ulaşılabilir.

E-Okul VBS ve sınav sonuçları öğrenme

E-okul VBS yani açılımıyla e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi, velilerin öğrenciye ait ders notlarını, sınav takvimini, ders planını, devamsızlığını görebilmesi için ve bunu sadece T.C. Kimlik Numarası ile giriş yaparak öğrenebileceği bilgi sistemidir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2007 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı hizmetlerini bilişimsel gelişmelerle yönlendirip bir proje gerçekleştirmiştir. “Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri” (MEBBİS) adını verdiği bu proje 1 Ocak 2007’den beri okul durumu bilgilerinin web yazılı halinde sunulduğu okul yönetimi bilgi sistemidir. Öğrencinin bütün eğitim bilgilerinin yer aldığı bu sisteme de “e-okul” adı verildi. Öğrencinin okula başladığı zamandan okuldan mezun olana kadar geçen zamandaki tüm eğitim sürecini içeren bir sistem olan MEBBİS, Bilgi İletişim Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

E-Okul Hangi Eğitim Kurumlarını Kapsar ve Hangi Hizmetleri Kapsar?

Milli Eğitim Bananlığı Bilişim Sistemleri projesi olan MEBBİS üzerinden öğrenci kaydı, not girişleri, sınav bilgileri, nakil işlemleri ve merkezi olarak yapılacak sınavların, mesela; DPY-B, TEOG), tüm işlemlerinin, karne dökümünün, ders izleğinin yayınlandığı e-okul sistemi devlet ve özel okullarında, anaokullarında, ortaöğretim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında hizmet vermektedir. E-okul VBS,yani E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi, eğitimcilerin yanı sıra velilerin de bu hizmetten faydalanmasını sağlayan, çocuğunun eğitimi yakından izlemesine olanak sağlayan bir hizmet halini almıştır. Bu hizmet dahilinde veli, öğrenciye okulu tarafından yapılan duyuruları, öğrencinin sınav giriş belgelerini, sınav tarihlerini, sınav notlarını, davranış notlarını görebilir.

E-Okula Nasıl Giriş Yapılır?

Velilerin öğrencinin eğitim hayatını başından sonuna kadar takip edebilmesine olanak sağlayan, çok büyük kolaylıklar sağlayan, kısa ve hızlı yoldan hizmet veren VBS’ye, e-okulun resmi sitesinden ulaşılabilir. Yukarıda sağlayan birçok bilgiye çok kısa yoldan ulaşılan bilgi sistemine hem web ortamından ulaşılabildiği gibi aynı zamanda telefona indirilen bir uygulama olan hali de vardır. Veliler ve öğrenciler bu sisteme Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Kimlik Numarası ve okul numarası ve birkaç güvenlik sorusu ile giriş yapılabilir. Giriş yaptıktan sonra hizmet panellerinden hangi alanda bilgi alınacağını seçebilir ve sistemi yönlendirebilirsiniz. Bu alanda ders programı, merkezi sınavlara giriş ile ilgili bilgilendirmeler, sınav puanları, davranış puanları, devamsızlık durumu, ödev ve etkinlik durumları not bilgilerini görebilirler.

E-Okul Üzerinden Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

İster web ortamından ister telefona indirdiğiniz uygulama üzerinden erişebileceğiniz e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Kimlik Numarası girişi yaparak ve birkaç güvenlik sorularını cevaplayarak giriş yaptıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Bu sisteme giriş yaptıktan sonra öğrencinin girdiği sınavın not bilgisini anında öğrenebilirsiniz.

Putin, kendisiyle 'buz hokeyi' oynamak isteyen çocuğun hayalini gerçekleştirdiRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni yıl dileği olarak kendisiyle buz hokeyi oynamak isteyen 9 yaşındaki Dima adlı çocuğun dileğini gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet