Geri Dön

E-sigaraya yasak geliyor

Telegraph gazetesinin yayımladığı rapora göre AB, sigara içmeye özendirdiği için elektronik sigaraları 2017 yılına kadar yasaklamak üzere harekete geçti

E-sigaraya yasak geliyor

İngiltere’de yayımlanan Telegraph gazetesinin ortaya çıkardığı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu raporuna göre, AB elektronik sigaraları ‘fazla gerçekçi’ olduğu ve ‘sigara içme eylemini normalleştirdiği’ gerekçesiyle 2017 yılına kadar yasaklamak istiyor. Yasaklar mililitre başına 20 miligramdan fazla nikotin içeren e-sigaralara uygulanacak.

Gerçekçi ve özendiriyor
AB’nin yeni yasa tasarısına göre, Avrupa’da satışta olan tüm elektronik sigaralar yasaklanacak ve market raflarından indirilecek. AB Komisyonu tarafından hazırlandığı ortaya çıkan gizli görüşme belgesine göre, Brüksel’deki yetkililer elektronik sigaraların ‘normal sigaraya geçirme riski’ taşımasında korkuyor ve bu sigaraları hiç tütün içermemelerine rağmen, yeni ‘tütün ürünleri yönergesi’ kapsamına almak istiyor. E-sigaraları yasaklama girişimi, 10 milyon sigara kullanıcısından 1.3 milyonunun e-sigaraya geçtiği İngiltere’de tedarikçilerin tepkisine yol açtı.
Teklif, Fransa’daki bir kentte kamu binalarında e-sigara kullanımının yasaklanması üzerine gündeme geldi. Normandiya bölgesindeki Saint-Lo kentinin belediye başkanı François Digard, kent sakinlerinin şikâyeti üzerine e-sigara kullanımını yasaklayan bir kararname çıkardı. Tahmini olarak 1.5 milyon e-sigara kullanıcısı bulunan Fransa’da yasak hali hazırda tartışılırken Digard, koku ve bir miktar duman çıkartan e-sigaraların yasaklanması konusunda kararlı gözüküyor. İngiltere’de de bazı eğlence mekânları ve trenlerde e-sigara yasaklanmış durumda.

Zehirli maddeler içeriyor
Kamusal alanlarda sigara kullanımının hor görülmeye başlanmasıyla beraber, e-sigaraların kullanımında ani bir artış görüldü. Yapay olarak duman üreten, alevsiz ve tütünsüz çalışan e-sigaralar, tütün ürünlerine iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmışken bugün, kimi sağlık görevlileri bu varsayımı sorgulamaya başladı.
Hollanda halk sağlığı enstitüsünün çarşamba günü yayımladığı bildiride, e-sigaraların bağımlılık yapıcı olması ve zehirli maddeler içermesi nedeniyle normal sigaralar kadar zararlı olduğunu açıklandı. E-sigaralar nispeten yeni oldukları ve tütün ihtiva etmedikleri için, AB hukukunda ve pek çok Avrupa ülkesinin yasalarında konuyla ilgili düzenleme bulunmuyor. Ancak, görünen o ki Brüksel’deki yetkililer cihazların ‘sigara içme eylemini normalleştirdiği’ gerekçesiyle mevzu hakkında düzenleme yapmak istiyor. Komisyon sözcüsü, rapor hakkında yorum yapmadı.

22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te22 Şubat 2020 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber