Geri Dön
Gündem‘Eğit-donat’ için PKK ve PYD şartı

‘Eğit-donat’ için PKK ve PYD şartı

Türkiye ile ABD arasında Suriyeli muhaliflerin eğitimi ve donatımı konusunda imzalanan mutabakat zaptına göre, eğitilecek personelin içerisinde PKK ve PYD’den isimler bulunmayacak.

‘Eğit-donat’ için PKK ve PYD şartı


Toplamda yılda 2 bin muhalifin eğitilmesinin tasarlandığı zapta göre, ilk etapta 400 muhalif Türkiye’de eğitim görecek. 20-30 civarında ABD’li özel kuvvetler personeli de eğitim vermek üzere Türkiye’ye gelecek. Hükümetin, muhaliflerin eğitim bölgesine götürülmesi sırasında gerekli güvenlik önlemlerinin alınması konusunda hukuki düzenlemeleri incelediği, gerekirse Bakanlar Kurulu’nun bu konuda karar alabileceği öğrenildi.
IŞİD’e karşı mücadele kapsamında ABD ve Türkiye’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı mutabakat zaptı, önceki gün imzalandı. Zapta göre, Özgür Suriye Ordusu içindeki gruplardan seçilecek muhalifler, Türkiye’de eğitilecek. Muhaliflerin donatımı ise ABD tarafından yapılacak. Muhalifler, eğitim ve donatımın ardından halen bulundukları bölgeleri IŞİD’e ve terör örgütlerine karşı korumakla görevli olacak. Türkiye’nin, muhaliflerin gerektiğinde Esad rejimine karşı da savaşmalarına yönelik ısrarı da ABD tarafından olumlu karşılandı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, önceki gün bu konuda da mutabakata varıldığını açıkladı.
Özel kuvvetler eğitecek
Suriyeli muhaliflerin eğitimi için ABD Özel Kuvvetleri’ne bağlı 20 ila 30 arasında rütbeli personelin Türkiye’ye geleceği öğrenildi. ABD’liler dışında, TSK da eğitimlere katılacak.
Yapılan anlaşma gereği, zaten bir süredir Peşmerge’ye yönelik eğitim vermesi planlanan Türk Özel Kuvvetleri’ne bağlı 20 ila 30 subay da Kuzey Irak’ta verilecek eğitimlere katılacak. Burada ayrıca ABD’liler de eğitim verecek.
Nasıl seçilecek?
Eğitim verilecek muhaliflerin kimlerden oluşacağı ABD ve Türkiye tarafından belirlenecek. Buna göre, muhaliflerin belirlediği isimlerle ilgili gerekli güvenlik taramaları yapılacak. Onay verilen isimler, partiler halinde Türkiye’ye getirilecek ve eğitimden geçirilecek. Kuzey Irak’ta da aynı şekilde belirlenen muhaliflere yönelik eğitim verilecek. ABD ve Türkiye burada eğitim alacak isimler arasında PKK ve PYD mensuplarının olmaması konusunda anlaşmaya vardı. Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’nin de bu konuda her iki ülkeye güvence verdiği bildirildi.

Güvenlik için Bakanlar Kurulu kararı

Muhaliflerin sınırdan alınarak eğitim almaları düşünülen Kırşehir’e götürülmeleri, burada eğitim alırken güvenliklerinin sağlanması konusunda Bakanlar Kurulu kararı çıkartılabileceği belirtiliyor. Hükümetin, muhaliflerin nakli sırasında güvenliği TSK’nın sağlaması konusunda hukuki düzenlemeleri incelediği ve bu konuda karar alabileceği ifade ediliyor.

Bir tarafta deniz keyfi, bir tarafta müsilaj temizliğiMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj Balıkesir'in Erdek sahillerine kadar kadar geldi. Bir yandan ekipler müsilajı temizlerken bir yandan da çocukların denize girmesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet