Geri Dön
GündemEğitimin bir adım ötesi tartışıldı

Eğitimin bir adım ötesi tartışıldı

NUN Okulları, “Eğitimde daha ötesi nedir?” sorusunun cevabını bulmak amacıyla bir zirve düzenledi.

Eğitimin bir adım ötesi tartışıldı

Eğitim fakültesi öğrencileri, öğretmenler ve akademisyenlerden oluşan 500 kişinin katıldığı ‘Eğitimde Bir Adım Ötesi’ başlıklı zirvenin açılış konuşmasını Prof. Dr. Kemal Sayar yaptı. Günümüzde öğretmenlerin konumunun değiştiğine dikkat çeken Sayar, öğretmenlerin artık öğretmekten çok öğrencilerin bilgiye ulaşabileceği araçları ve ortamı sağlayarak rehberlik ve akıl hocalığı yapmaları gerektiğini belirtti. Eğitimde değişime ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Sayar, “21. yüzyıl yeteneklerine odaklanan, öğrencilerin özneler olarak katılabileceği, öğretmenin daha az öğretip, daha çok araştırma ve eğitim sistemini geliştirmeye zaman ayırdığı, sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldıran bir eğitim reformunu hayata geçirmeliyiz” dedi.

Oyunun önemi

Sayar’ın konuşmasının ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz moderatörlüğünde Prof. Dr. Belma Tuğrul, Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin, Gökhan Yücel, Alp Köksal ve Prof. Dr. Ayşen Gürcan’ın konuşmacı olarak yer aldığı bir panel gerçekleştirildi. Konuşmasında çocuk gelişiminde oyunun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Belma Tuğrul, çocukların dilinin oyun dili olduğunu, onlarla anlaşmaya çalışırken bu dilin kullanılması gerektiğini aktardı.

Çalıştay yapıldı

Eğitimde farklılaştırma konusu üzerine konuşan Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin de çocukların farklılıklarını fark ederek ona göre yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Panelde Gökhan Yücel, yapay zekâ tartışmaları ve teknolojik gelişmelerin eğitime yansımaları üzerinde dururken Khan Academy Türkçenin Direktörü Alp Köksal ise eğitimde dijital dönüşüm konusunda bilgi verdi. Eğitimde doğru bilgiye hızlı ulaşmanın öncelik olduğunu aktaran Köksal, Khan Academy olarak amaçlarının herkese, her yerde, ücretsiz eğitim imkanı sağlamak olduğunu açıklarken Prof. Dr. Ayşen Gürcan da eğitimde yeni nesil hakkında konuştu.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Sadakatsiz’de dengeler değişiyor! 'Asya'nın yapamadığını Aras yaptı'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler