Geri Dön
GündemEhliyet sınavında sahtekârlığa hapis

Ehliyet sınavında sahtekârlığa hapis

İstanbul Şişli’de 2019’da ehliyet almak isteyen Suriyeli Kenan Ghrbal’ın yerine ehliyet sınavına İlhami Güzel girdi.

Ehliyet sınavında sahtekârlığa hapis

ELİF ALTIN- Sınav salonuna giden Güzel, belgelerde bulunan fotoğrafın kendisine benzemediğinin tespit edilmesi üzerine polise ihbar edilerek joker aday tespit tutanağı tutuldu. Ghrbal ve Güzel hakkında 4’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sanık Kenan Ghrbal savunmasında suçlamaları reddettiğini belirterek, “Ehliyet kursundan sınav olduğuna ilişkin beni aradılar. Ben sınava giremeyeceğimi kendilerine ilettim. Buna rağmen benim bilgim dışında ehliyet sınavına tanımadığım bir kişiyi benim yerime sokmuşlar” dedi. Sanık İlhami Güzel ise “Kenan arkadaşım olur. Kendisi yerine ehliyet sınavına girmemi rica etti. Ben de kabul ettim” diye konuştu.

Kursun yetkilisi Sevim Köse ise suçlamayla ilgili bilgisi olmadığını söyledi. Mahkeme, Ghrbal ve Güzel’i, 10’ar ay hapis cezasına çarptırarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, kurs yetkilisi Sevim Köse’nin de olayda dahli olduğunu belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Köse’nin de bu işbirliği içerisinde olduğunu ve Ghrabal’ın yerine Güzel’in sınava girmesini sağladığını belirterek Köse hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.