Geri Dön

Eküri Nedir? Eküri Olmak Ne Demektir?

Fransızca bir kökeni bulunan eküri dilimizde ortak iş yapan kişiler içinde kullanılmaktadır. Ekuri sürekli bir arda bulunan kişilere deniliyor. Eküri nedir? Eküri olmak ne demektir? TDK’da kısaca ne anlama gelir? Merak edilenleri sizler için hazırladık.

Eküri Nedir? Eküri Olmak Ne Demektir?

Eküri günlük konuşma dilinde çokça yaygındır. Özellikle gençler arasında sıkı arkadaş anlamında sıkça kullanılan bir tabirdir.

Eküri nedir?

Fransızca olan bu kelimenin TDK anlamı ahırdaş olmaktadır. Eküri sözlük anlamları:

 - Ahırdaş.

- Sürekli bir arda bulunan, ortak iş yapan kişiler.

Dilimizde bu anlamlarda kullanılan kelime, aynı at sahibine ya da at ortaklığına sahip kişiler için kullanılırmış. Bunun yanında aynı koşuya katılan atlar içinde bu kelime kullanılmaktadır.

Eküri Olmak Ne Demektir?

TDK anlamına göre ortak iş yapan bireyler birbirinin ekürisi olabilir. Fransızca da at yarışı literatüründe kullanılmaktadır. Eküri atlardan biri genelde favori olarak gösterilir. Eküri olarak tanımlanan atlar yarış taktiği olarak kullanılır. Tüm bunların yanında elektrik sektöründe de eküri adı verilen hatlar bulunmaktadır. Bu elektrik hatlarının birinin çalışmaması diğerinin de çalışmaması anlamına gelir.

 

Telefonda video izlediği için karısını bu hale getirdi! 'Ölmeyi mi bekleyeyim?'İstanbul Bayrampaşa'da kocası tarafından dövülen 20 yaşındaki Tülay T. komşusuna sığınarak polisleri aradı. Gözaltına alınan eş bir süre sonra serbest bırakıldı. İki gün boyunca gözü kanayan genç kadın, dayakçı kocasının serbest bırakılmasına tepki göstererek, "Şu anda ne benim ne ailemin can güvenliği yok. Kendisi dışarıda gezebiliyorsa ben hiç şikayetçi olmayayım. Ölmeyi mi bekleyeyim?" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet