Geri Dön
GündemElazığ'da deprem konutlarının yüzde 90'ı tamamlandı

Elazığ'da deprem konutlarının yüzde 90'ı tamamlandı

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden 2 yıl geçti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ depreminin 2’nci yıl dönümü nedeniyle yayımladığı video mesajda, "Cumhuriyet tarihimizin en hızlı ve kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmasını Elazığ ve Malatya'da başlattık. Özellikle Elazığ'ı adeta baştan aşağı yeniden imar, inşa ve ihya ettik" dedi. Depremzede vatandaşlar için konut yapımı sürerken yıl sonuna kadar tüm konutların teslim edilmesi hedefleniyor. TOKİ 4 Nolu Uygulama Şube Müdürü Taşkın Çalık, depremin hemen ardından hasar tespit çalışmalarına başlanıp 24 bin 537 konutun yapımının planlandığını belirterek, "Elazığ genelinde yapımına başlanan ve devam eden konut üretiminin yüzde 90'ı tamamlandı" dedi.

Bakan Kurum, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55'te Elazığ'da meydana gelen depremin yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabından video mesaj yayımladı. Başta Elazığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkileyen depremin üzerinden 2 yıl geçtiğini hatırlatan Bakan Kurum, o gün yaşanan acının hala tazeliğini koruduğunu belirterek, Elazığ depreminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

'TEK BİR AFETZEDE KARDEŞİMİZİ EVSİZ BIRAKMADIK'

Türkiye'nin deprem nedeniyle çok hüzünler yaşadığını ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi.

"Şu son 100 yılda ülkemizin hemen hemen her yerinde acı hikayeler yaşadık. Meydana gelen 60 büyük depremde, 90 bin canımızı gözyaşları içerisinde toprağa verdik. 24 Ocak 2020, saat 20.55'te Elazığ'da 50, Malatya'da 155 bina depremin ilk anında yıkıldı. O gece bütün dünya, bir devlet ve milletin nasıl tek yürek olduğuna şahitlik etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla devletimizin tüm kurumları bir seferberlik ruhuyla, yiğit, mert, vefakar Elazığlı ve Malatyalı kardeşlerimizin yanına koştu. Bakanlıklarımız, AFAD, jandarma, UMKE, Kızılay, TOKİ ve İller Bankamızla; 1 ay boyunca Elazığ ve Malatya'dan ayrılmadan, arama-kurtarma, hasar tespit ve yıkım çalışmalarımızı hızlıca tamamladık. Vatandaşlarımızı kira, eşya ve taşınma yardımlarıyla destekledik. Hiçbir kardeşimizi aç ve açıkta bırakmadık. Cumhuriyet tarihimizin en hızlı ve kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmasını Elazığ ve Malatya'da başlattık. Özellikle Elazığ'ı adeta baştan aşağı yeniden imar, inşa ve ihya ettik. Elazığ ve Malatya'da toplam 36 bin yeni yuva ve iş yerimizin inşa çalışmalarına hemen başladık. 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız ilk 8 bin yuvamızı Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle depremzede kardeşlerimize teslim ettik. Kalan konutlarımızı da etaplar halinde teslim ederek, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık" 

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

'12 MİLYON KİŞİ İÇİN DÖNÜŞÜM FAALİYETLERİNİ TAMAMLADIK'

Elazığ ve İzmir'de yaşanan son depremlerin, deprem dönüşümünün Türkiye için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bakan Kurum, "2012 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'dan başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğiyle bugüne kadar 2 milyon 800 bin bağımsız birimde ikamet eden 12 milyonu aşkın vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm faaliyetlerini tamamladık. 81 ilimizdeki binlerce şantiye alanımızda, yüz binlerce mühendis, mimar ve işçi kardeşimizin mahir elleriyle; sahada 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 140 bini İstanbul'da olmak üzere ülke genelinde 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konut çalışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu kararlılıkla 2022 yılının sonunda, sahada sürdürdüğümüz tüm bu projeleri, 350 bin yeni yuva ve iş yerimizi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz" diye konuştu.

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

'YERİNDE, GÖNÜLLÜ VE HIZLI DÖNÜŞÜM'

Yine bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın millete yeni sosyal konut müjdeleri vereceğini dile getiren Bakan Kurum, "2022 yılında da milletimiz için 'yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm' demeye devam edeceğiz. Eskiyen evleri ve riskli yapıları yenilemeye; çevreye duyarlı, kimlikli, özgün, sağlam, güvenli yapılara sahip, kültürel değerlerini yaşatan şehirler inşa etmeye azimle devam edeceğiz. Bir kez daha Elazığ, Malatya ve İzmir depremlerinde hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Cenabı Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

YÜZDE 90'I TAMAMLANDI

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, 1466 kişi ise yaralandı. Depremin etkisiyle 4 bina yıkılırken enkaz altında kalan 45 kişi sağ olarak kurtarıldı. Depremin ardından vatandaşlara toplam 823 milyon 337 bin liralık nakdi ve ayni yardım yapılırken devletin çalışmasıyla ilk olarak 23 bin 986 çadır dağıtıldı ve 4 konteynerkentte 2 bin 809 adet konteyner kuruldu. Daha sonra 10 milyar TL yatırım bedeli ile 14 merkez mahallede ve 6 ilçede toplam 67 noktada konut inşaatına başlanıldı. 24 bin 537 konutun ve 1352 iş yerinin planlanması yapılarak şimdiye kadar 14 bin 310 konut ve 246 işyeri olmak üzere toplam 14 bin 556 konut ve işyeri hak sahiplerine teslim edildi. İl genelinde yapımına başlanan ve devam eden konut üretiminin yüzde 90'ı tamamlanırken geri kalan konutların yıl sonuna kadar teslim edilmesi hedefleniyor.

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

TOKİ 4 Nolu Uygulama Şube Müdürü Taşkın Çalık, depremin hemen ardından hasar tespit çalışmalarına başlandığını ve 24 bin 537 konutun yapımının planlandığını belirterek, şunları söyledi:

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 14 Şubat 2020'de ilk konutun ihalesi yapılarak konut üretimine başlanıldı. Depremin birinci yılında 8 bin konutun üretimi tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi. Bugün itibariyle depremin ikinci yılında devletimizin tüm kurumlarının özverili çalışmasıyla 18 bin 530 konut tamamlanarak hazır hale getirildi. Deprem sonrasında 10 milyar TL yatırım bedeli ile 14 merkez mahallede ve 6 ilçede toplam 67 noktada konut inşaatına başlanıldı. Bunların 47 noktasında konut inşaatı tamamlandı. Elazığ'da yapımı devam eden konutlardan 6 bin 565 adedi kentsel dönüşüm olarak tamamlandı. Bunlardan 15 bin 280 adedi afet konutu, bunların içerisinde 3 bin 375 adedi köy evi olarak planlandı, yapımı devam etmekte. 1164 adet konut ise sosyal konut olarak üretimine devam edilmekte. Elazığ genelinde yapımına başlanan ve devam eden konut üretiminin yüzde 90'ı tamamlandı. Bu yıl içerisinde de geri kalan inşaat imalatlarının tamamının bitirilmesi planlanmakta. Elazığ'da üretilen konutlarla birlikte 1352 adet dükkanın inşasına başlanmış, 884 adeti teslime hazır hale getirilmiştir. Güvenli yapılarda ikamet etmedikleri hasar tespit çalışması ile belirlenen hak sahiplerinin güvenli yapılara kavuşturularak 100 binin üzerinde vatandaşımızın hak sahibi olması sağlandı. Bu da Elazığ nüfusunun yaklaşık yüzde 25'ine tekabül etmektedir."

Kura sonucunda çıkan yeni evini gezen Engin Umay ise, "Depremde benim de evim hasar gördü. Bugün kurallarımız çekildi ve dairemi gördüm, çok beğendim. Emeği geçen herkese çok çok teşekkürler, Allah herkesten razı olsun" dedi.


Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı

Elazığda deprem konutlarının yüzde 90ı tamamlandı