Geri Dön

‘Elektronik kanlı’ bilgisayarlar geliyor

Bilişim devi IBM, insan beynini örnek alan ve ‘elektronik kan’ adı verilen sıvı bir maddeyle çalışan bilgisayar üretmek için düğmeye bastı

‘Elektronik kanlı’  bilgisayarlar geliyor

Dünyanın önde gelen bilişim şirketlerinden IBM, bilgisayar teknolojisinde bir devrime hazırlanıyor.
Şirket insan beynini temel olarak alan ve ‘elektronik kanla’ çalışan bilgisayar üretmek için çalışmalara başladı. IBM Human Brain Project adını alan projede elektriği dağıtmak için tıpkı kan gibi sıvı bir madde kullanılıyor. “Elektronik kan” adı verilen bu sıvı soğutma amaçlı olarak da kullanılıyor ve bu sayede devrelerin aşırı ısınması sorunu da çözülmüş oluyor.

Hastalıklara çare olabilir
İsviçre’deki IBM Zurich Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülen projeyle, insan beyninin bir bütün olarak işleyişine çok benzeyen bir bilgisiyar meydana getirilirse bunun şizofreni, Alzheimer, otizm gibi hastalıkların tedavisi için de kullanılacağı açıklandı. Projenin tamamlanması ve başarıya ulaşması için en az 10 yıllık bir çalışma yapılması gerekiyor.

MEMATT’lar, Bakü’ye ulaştıAzerbaycan ve Ermenistan arasındaki Karabağ sorunun Azerbaycan lehine zaferle sonuçlanmasının ardından bölgedeki mayınları MEMATT temizleyecek. Milli Savunma Bakanlığı, yerli ve milli imkanlarla üretilen 20 adet Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı'nın (MEMATT) Azerbaycan'a ihraç edildiğini duyurdu.Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait uçakla Kayseri’den yola çıkan ilk parti MEMATT’lar, Bakü’ye ulaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet