Geri Dön
GündemElektronik panolu Mimar Sinan eseri

Elektronik panolu Mimar Sinan eseri

İstanbul’un önemli tarihi yapılarından Beşiktaş’taki Sinan Paşa Camii ve hemen bitişiğine 2.5 milyon lira maliyetle yaptırılan Hünkar Mahfili’nde ortaya çıkan birtakım uygunsuz eklentiler tartışma konusu oldu.

Elektronik panolu Mimar Sinan eseri

Yapım sürecinde sanat tarihçilerinin “Orijinal olmayan eser” eleştirisini yaptığı Hünkar Mahfili’nin giriş kapısına asılan elektronik pano ile klima motorları dikkat çekiyor. Sinan Paşa Camii’nin girişine konulan çelik para kasası ile camekân bölmeler de eleştirilen eklentiler arasında. Ayrıca mezarlık kısmındaki birçok mezar taşının kırık dökük halde bir kenara bırakılmış olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Mimar Dr. Sinan Genim’in manzaraya ilişkin yorumu ‘mezbelelik’ şeklinde: “Caminin orijinal giriş kapısının solunda görülen pirinç üzerine yazılmış açıklamaya, kim ve nasıl takıldığı bilinmeyen bir elektrikli namaz saatleri panosu konulmuş. Hemen altında da bağış ve sadaka kutusu var. Benzer bir pano, hünkar kasrı girişinde da bulunmakta. Yapılan bağış ve sadakalarla alınan bu panolar alınacağına mezbeleliği andıran haziredeki mezar taşları düzene konulsaydı daha iyiydi.”

Caminin çeşitli yerlerinde görülen soğutma ünitelerinin ‘ben yaptım oldum’ anlayışını yansıttığını dile getiren Dr. Genim, “Yeni restore edilen ve 500 yıla yakın bir geçmişi olan anıtsal bir yapıya bu şekilde klima mı takılır? Bu tür bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olanlar hiç utanmazlar mı?” diye konuştu.

Elektronik panolu Mimar Sinan eseri

1555’te Mimar Sinan’ın yaptığı cami, 2011’de restore ettirildikten sonra 2013 yılında hizmete açılmıştı. Restorasyon kapsamında camiye bitişik olarak yaptırılan Hünkar Mahfili’nin ise orijinal olmadığı öne sürülmüştü.

Aksaray'da yolcu otobüsü devrildi: 22 yaralıAksaray'da sürücüsünün kontrolünden çıkan yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 22 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet