Geri Dön
GündemEmekli amiraller gözaltına alındı

Emekli amiraller gözaltına alındı

Bildiriyi hazırlayan isimler olduğu iddia edilen 10 emekli amiral gözaltına alınırken, dört emekli amirale üç gün içinde emniyete gitmeleri için tebligat yapıldı. Gözaltıların artabileceği ifade edildi. İmzacıların lojman ve koruma hakları iptal edildi.

Emekli amiraller gözaltına alındı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Atatürk temalı bildiri yayımlayan 104 emekli amiral hakkında başlatılan soruşturmada, 10 emekli amiral evlerinde dün sabaha karşı gözaltına alınırken, yaş durumları nedeniyle dört emekli amirale de üç gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı. Soruşturma kapsamında bildirinin imzası olanlar dışında kimlere gönderildiği, gönderilenler arasında muvazzaf subay olup olmadığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında diğer komutanlıklarla da irtibat kurulup kurulmadığının tespiti de yapılacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, bildirinin başlığı, yayımlanış biçimi, vurgulanan hususlar ve yayınlanma saatinin bundan önceki muhtıralarla benzerlik gösterdiğini kaydetti.

Eski Deniz Kuvvetleri komutanlarının da içinde bulunduğu 104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye tepkiler sürüyor.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyi hazırlayanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesinde yazılı, “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan resen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında da dün sabah harekete geçildi.

‘AKTİF OLANLAR’

Başsavcılık tarafından sabah yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan, diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama ve el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.”

‘EŞ ZAMANLI BASKIN’

Bu kapsamda haklarında gözaltı kararı verilen Kadir Sağdıç, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Türker Ertürk İstanbul’daki evlerinde, Atilla Kezek ve  Ergun Mengi Ankara’daki evlerinde, Ali Sadi Ünsal ile Turgay Erdağ da Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki evlerinde gözaltına alındı ve işlemlerin ardından  Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İstanbul’da ikamet eden, ancak yaş durumları nedeniyle haklarında gözaltı kararı verilmeyen emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’a, evlerindeki arama el koyma işlemi sonrası, ifadelerini vermek üzere 3 gün içerisinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitmeleri için tebligat yapıldı.

‘MUHTIRALARLA BENZERLİK VAR’

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, bildirinin başlığı, yayınlanış biçimi, vurgulanan hususlar ve yayınlanma saatinin bundan önceki muhtıralarla benzerlik gösterdiği, bu nedenle 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesinde yer alan, “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçunu oluşturduğu belirtildi. Yapılan ilk tespitlerde 14 kişinin bildirinin yayımlanmasında aktif görev aldığı ancak kimin kaleme aldığı, fikrin kimden çıktığı gibi soruların yanıtının da soruşturma sonrasında ortaya çıkacağı kaydedildi.

Gözaltı işlemlerinin ardından, emekli amirallere ait ikametlerde aramalar yapıldığı, bu aramalarda ele geçirilen dijital materyallerin soruşturma açısından önemli olduğu vurgulandı.

Dijital incelemelerin ardından, bildirinin, imzası olanlar dışında kimlere gönderildiği, gönderilenler arasında muvazzaf subay olup olmadığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında diğer komutanlıklarla da irtibat kurulup kurulmadığı, imza için baskı yapılıp yapılmadığı hususlarının tespitinin yapılacağı da aktarıldı.

GÖZALTILAR SÜREBİLİR

Soruşturmanın gidişatına göre elde edilecek yeni deliller ışığında yeni gözaltılar olabileceği de vurgulandı. Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz tarafından emniyet birimlerine gönderilen talimatla, gözaltı kararı verilen 10 kişi ile ifadeye çağrılan dört kişi hakkında daha önce herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı, haklarında yürütülen soruşturmalarla ilgili ifade bulunup bulunmadığı, yurt içi ve yurt dışında kimlerle bağlantılı oldukları yönünde araştırma yapılmasının istenildiği de öğrenildi.

AA: LOJMAN VE KORUMA HAKLARI İPTAL EDİLDİ

Öte yandan Anadolu Ajansı, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma haklarının iptal edildiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan ise gelişmenin doğru olup olmadığına ilişkin sorulara karşı bir açıklama yapılmadı.

GÖZALTINDAKİ AMİRALLERE 3 KRİTİK SORU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçlamasıyla 104 emekli amiral hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Soruşturmada gözaltına alınan ve ifadeye çağrılan 14 emekli amiral dışında kalan 90 kişinin de önümüzdeki günlerde ifadelerinin alınacağı bildirildi. Soruşturmada, imzası bulunan emekli amirallere yöneltilecek 3 kritik soruya DHA ulaştı. Emekli amirallere, ‘bildirinin hazırlanma sürecinden’, ‘yayınlanan son içeriğinden’ ve ‘yayınlanacağı tarih ve saatten haberdar olup, olmadıkları’ sorularının yöneltileceği öğrenildi. l HİLAL ÖZTÜRK İstanbul DHA

‘DENİZ ASLANLARI’ KAFA KARIŞTIRDI

Emekli 104 amiralin yayımladığı bildirinin ardından, bazı internet siteleri ve sosyal medyada kendilerine “Deniz Aslanları” adını veren bir grubun  bildirisi yayımlandı. Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu’nda eğitim görenlerin dahil olduğu Deniz Aslanları grubundan 46 kişinin imzasını taşıyan bildiride imzacı olarak gösterilen 20’ye yakın isim, imzacı olmadığını, adının bilgisi dışında metne eklendiğini duyurdu. Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarında, bazı askerlerin avukatlığını yapan Şule Nazlıoğlu Erol, “Deniz Aslanları ismiyle yayınlanan bildiri tamamen provokasyondur. Amiraller bildirisi ile alakası yoktur” açıklaması yaptı.

‘İTİRAZ EDİYORUZ’

Tartışmalı metinde özetle şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerini askerin yüreğinden atmaya, TSK’ya irticai ve bölücü görüşleri benimsemiş kişilerin alınmasına yol açabilecek son askeri yönetmelik/yönerge düzenlemelerinin; TSK’nın birlik ve beraberliğine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemez temel niteliklerine (demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliği) bağlılığına zarar verebilecek özellikte olduğunu görmekten büyük kaygı duymaktayız. Ayrıca devlet, cumhuriyet ve liyakat nişanlarındaki Türkiye Cumhuriyeti (TC) ifadesi ve Atatürk kabartmasının çıkarılması ve çeşitli tarikat ve cemaat faaliyetlerine alenen ve resmi üniforma ile katılma cüreti gösteren silahlı kuvvetler personelinin görüntüleri de kaygı verici gelişmelerdir. TSK’ya ilişkin yönetmelik ve yönergelerde, devlet, cumhuriyet ve liyakat nişanlarında yapılan bu düzenleme faaliyetlerinin uygun olmadığını düşünüyor ve itiraz ediyoruz.”

Öte yandan listede adı geçen emekli Deniz Yarbay Kemal Egemen, listeyi hazırlayanlardan şikâyetçi oldu. Egemen, dün gece Kadıköy Göztepe karakoluna gidip ismini ve imzasını kullananları şikayet etti. 

Selçuk Bayraktar paylaştı! Akıncı'da yüksek irtifa başarısıBayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, yüksek irtifa testini başarıyla tamamladı. Sosyal medyadan Akıncı'nın iniş görüntülerini Selçuk Bayraktar paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet