Geri Dön
GündemEmziren anneler ve hamileler korona aşısı olabilir mi? Gebelere aşı yapılıyor mu?

Emziren anneler ve hamileler korona aşısı olabilir mi? Gebelere aşı yapılıyor mu?

Covid-19 ile mücadelede aşılama devam ediyor. Sinovac ve ardından Biontech aşılarının kullanıma sunulması ile birlikte aşılama çalışmaları hız kazandı. Son olarak 25 yaş ve üstü vatandaşlar da aşılanmaya başladı. Peki, hamileler ve emziren anneler aşı olabilir mi? Covid-19 aşısı gebelere öneriliyor mu?

Emziren anneler ve hamileler korona aşısı olabilir mi? Gebelere aşı yapılıyor mu?

Sağlık Bakanlığı Covid-19 aşısı bilgilendirme platformu aracılığıyla vatandaşların aşı ile ilgili akıllarına takılan sorulara yanıt verdi. En çok aranan konulardan birisi de emziren anneler ve gebelerin aşı olup olmaması ile ilgili. Peki, hamileler ve emziren anneler aşı olabilir mi?

EMZİREN ANNELER COVİD-19 AŞISI OLABİLİR Mİ?

Emzirme döneminde COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir.

COVİD-19 AŞISI HAMİLELERE UYGULANABİLİR Mİ?

Gebelikte COVID-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir.

İHA'lardan yangınla mücadelede 462 saat uçuşTerörle mücadele operasyonlarından Mavi Vatan savunmasına kadar birçok görevi başarıyla yerine getiren İHA'lar, orman yangınları ile mücadelede de yoğun kullanılıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait insansız hava araçlarının orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 462 saat uçuş yaptığı öğrenildi. Özellikle söndürme çalışmalarının yönlendirilmesinde etkin kullanılan insansız hava araçları sahadan aldıkları anlık görüntülerde hava araçlarının yangınlarla mücadelesi de yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet