Geri Dön
GündemEn çok kaybın yaşandığı bombalı saldırı

En çok kaybın yaşandığı bombalı saldırı

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren kitlelere yönelik çok sayıda bombalı saldırı düzenlendi. 2000’li yıllardan itibaren bu saldırılar ‘canlı bomba’ ya da ‘intihar bombacısı’ şeklinde gerçekleşmeye başladı

En çok kaybın yaşandığı bombalı saldırı

Bugüne kadar yapılan saldırılarda en büyük kayıp Reyhanlı’da 52 kişinin ölümüyle yaşandı. Türkiye’nin yeniden terör günlerine döndüğü Suruç’ta 34 kişinin yaşamını yitirdiği ‘canlı bomba’ eyleminin ardından başkent Ankara’da 86 kişinin hayatını kaybettiği dünkü saldırı ise ‘bugüne kadar en çok ölüme yol açan bombalı saldırı’ olarak tarihe geçti.

Tuzla: Tren garında, 12 Şubat 1994’te Tuzla Piyade Okulu öğrencilerine yönelik bombalı PKK saldırısında 5 öğrenci subay şehit oldu.

Mısır Çarşısı: Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998’de meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, 121 kişi yaralandı. Saldırıyı PKK adına gerçekleştirdiği belirlenen kişiler yakalandı.


5 günde 57 kişi ölmüştü

Neve Şalom ve Beth İsrael Sinagogları: 15 Kasım 2003’te Şişli’deki 2 sinagoga bomba yüklü kamyonetlerle intihar saldırısı yapıldı, 30 kişi öldü, 126 kişi yaralandı. Saldırıyı El Kaide’nin Türkiye yapılanması üstlendi.

HSBC ve İngiltere Başkonsolosluğu: 20 Kasım 2003’te Levent’teki HSBC Bankası genel müdürlüğü ve Taksim’deki İngiltere Konsolosloğu’na 5 dakika arayla bomba yüklü araçlarla saldırı düzenlendi. Konsoloslukta 16, HSBC’de 11 kişi öldü. Bu saldırının da El Kaide’nin Türkiye yapılanması tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi.

Ankara (Anafartalar): Anafartalar Çarşısı’na 22 Mayıs 2007’de yapılan bombalı saldırıda 7 kişi öldü, 91 kişi yaralandı. Saldırıyı terör örgütü PKK’nın yaptığı iddia edildi.

Güngören: 27 Temmuz 2008’de Güngören’de iki bomba peş peşe patladı. 5’i çocuk 18 kişinin hayatını kaybettiği, 154 kişinin yaralandığı saldırıyı terör örgütü PKK’nın yaptığı belirlendi.

Ankara (Kumrular): Kızılay, Kumrular Caddesi’nde 20 Eylül 2011’de PKK’nın bomba yüklü araçla yaptığı saldırıda 5 kişi öldü.

Gaziantep: 20 Ağustos 2012’de PKK gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 10 kişi öldü, 66 kişi yaralandı.

Reyhanlı: 11 Mayıs 2013’te Reyhanlı’da bomba yüklü iki minibüs iki dakika arayla patlatıldı. 52 kişi hayatını kaybetti, 155 kişi yaralandı. Suriye istihbaratıyla bağlantılı olduğu iddia edilen saldırganlar yakalanarak haklarında dava açıldı.


Suruç’ta 34 can
Suruç: 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Amara Kültür Merkezi önünde canlı bomba saldırısıyla 34 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Canlı bombanın IŞİD sempatizanı olduğu belirlendi.

Diyarbakır: HDP’nin seçim mitinginde 5 Haziran 2015’te patlayan bomba sonucu 4 kişi hayatını kaybetti, 184 kişi yaralandı. Bombayı koyan teröristin de IŞİD üyesi olduğu ortaya çıktı.

Yamaç paraşütü esnasında yaşanan ilginç anlar kameradaFethiye Ölüdeniz'de kadın tandem yamaç paraşütü pilotu olan Ayşenur Katırcı, yolcusuyla uçuş yaptığı sırada ilginç bir durum yaşandı. Akrobasi sırasında yolcunun gözünden fırlayan mıknatıslı güneş gözlüğü uçup gitti. Gözlük inanılmaz bir şekilde kısa süre sonra yolcunun kucağına geri döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet