Geri Dön
GündemEn fazla şiddet eşten!

En fazla şiddet eşten!

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun Mayıs raporuna göre kadınlar en çok eşleri tarafından şiddete maruz bırakıldı. En çok uygulanan şiddet türü yüzde 40,87 ile psikolojik şiddet olurken fiziksel şiddetin oranı ise yüzde 39,9.

En fazla şiddet eşten!

İstanbul/Milliyet

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun (TKDF) 'Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı' Mayıs ayı verilerini açıkladı. Acil Yardım Hattı, 1 Mayıs ile 31 Mayıs tarihleri arasında toplam 531 çağrı aldı. Çağrılar sonucu 173 vaka dosyası açıldı. Aramaların 136’sına hukuki bilgilendirme yapıldığı belirtilen verilere göre 112 arama ev içi şiddet nedeniyle olurken 95'i ise eş şiddeti ihbarı. Ayrıca 32 arama sığınak talebinde bulundu.

TKDF tarafından açıklanan verilerde en çok çağrının İstanbul'dan geldiği aktarıldı. İstanbul'dan 87 kadın yardım talebinde bulunurken Ankara'dan 16, İzmir'den ise 13 çağrı yapıldı. Toplam çağrı yapılan il sayısı ise 42. İstanbul'da en çok çağrının geldiği ilk 3 ilçe ise sırasıyla, Arnavutköy, Kadıköy, Kağıthane oldu. Ayrıca raporda Mayıs ayında ev içi şiddeti ihbarı geldiğine dikkat çekildi. Hatta 15 Ekim 2007’den bu yana gelen toplam çağrı 78 bin 402 oldu. Mayıs ayı içerisinde Aile içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı yapanların yaşlarının 11 ile 78 arasında değiştiği vurgulanan raporda, şiddete maruz bırakılanların yüzde 94,7’sinin kadınlar olduğunun altı çizildi. Rapora göre yüzde 2,6’sı kız çocukları, cinsiyet belirtilmeden ihbar edilen ev içinde çocuğa şiddet vakaları yüzde 1,8, yüzde 0,9’u erkekler oldu.

EN FAZLA PSİKLOJİK ŞİDDET

İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğunun psikolojik ve fiziksel şiddet vakalarından oluştuğu aktarılan raporda, buna ilişkin veriler de, psikolojik şiddet yüzde 40,8, fiziksel şiddet yüzde 39,9, sosyal şiddet yüzde 12,5 cinsel şiddet: yüzde 3,37, ekonomik şiddet yüzde 3,37.

Acil yardım hattına gelen çağrılara göre kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete maruz bırakıldığına vurgu yapılan raporda, "Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireylerinden geldiğini göstermektedir" denildi. Buna göre saldırganların yüzde 60,3’ünü eşler oluşturdu. Eşleri, yüzde 19,2 ile diğer aile üyeleri takip etti. Erkek arkadaş oranı yüzde 7,4 olurken eski eş yüzde 2,2; eski erkek arkadaş yüzde 2,2 ve eski nişanlı yüzde 1,5 şeklinde belirtildi

Adıyaman'da korkutan yangınAdıyaman'da tarlada başlayıp evlere sıçrayan yangın, vatandaşlar ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet