Geri Dön

En ucuzu güneş enerjisi olacak

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeşil Avrupa Vakfı tarafından gerçekleştirilen ‘İklim İçin Yeşil Ekonomi Politikaları Raporu’ açıklandı.

En ucuzu güneş enerjisi olacak

Raporun tanıtımı dün Karaköy’deki İstanbul Politikalar Merkezi’nde gerçekleşti. Dünya nüfusunun yüzde 54’ünün yaşadığı kentlerin küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 70’inden sorumlu olduğu ifade eden raporun dikkat çeken bölümleri özetle şöyle:
‘35 bin ölüm önlenebilir’
“Dünyada aşınmış toprakların yüzde 12’sinin geri kazanılmasının 2030’a kadar hem 200 milyon kişiyi doyuracağı hem de iklim değişikliğine direnci artırıp sera gazı salımını azaltacağı belirtilmiştir. Dünyada yenilenebilir enerji dönüşümüne girildiği görülmektedir. Küresel ölçekte 2015’te üretilen elektriğin yüzde 90’ı yenilenebilir kaynaklı olmuştur. Güneş enerjisinin 2029’da en ucuz enerji kaynağı olacağı beklenmektedir.” İTÜ’den İşletme Fakültesi Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı ise “Yüzde 100 enerji verimliliği önceliklerine uygun bir iklim dostu politika uygulanırsa, hava kirliliği kaynaklı 35 bin erken ölüm vakası önlenebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla resmen başladı! İmamoğlu'ndan ilk açıklamaDünyanın en modern cihazlarıyla donatılan 2 bin 800 yataklı Başakşehir İkitelli Şehir Hastanesi'nin yollarının yapımına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin çevre bağlantı yollarını bu ay içerisinde yapacağını duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teşekkür etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber