Geri Dön
GündemEnerji projesine AB desteği

Enerji projesine AB desteği

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu’nun enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların ve “düşük karbon” teknolojisinin kullanılmasını teşvik etmek amacıyla 5 ülkeden akademisyenlerle birlikte geliştirdiği projeye, Avrupa Birliği’nden (AB) destek geldi.

Enerji projesine  AB desteği

Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilerek özel bir fon ayrılan projede ortak yürütücü görevini üstlenen Prof. Dr. Biresselioğlu, Avrupa’da enerji alanında bugüne kadar yapılan tüm projelere ilişkin verileri bir araya getirecek. Ardından da bilim insanlarının bu bilgilere internet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceği bir platform oluşturulacak. Biresselioğlu, ülkelerin gelecekteki enerji politikalarının nasıl olması gerektiğine de ışık tutacak.

Prof. Dr. Biresselioğlu, Avrupa Komisyonu’nun projeyi çok önemsediğini ve çalışmanın hayata geçmesi için rekabetin oldukça yüksek olduğu “Ufuk 2020” programı kapsamında özel bir fon kazanıldığını söyledi.

Enerji alanındaki tüm verileri toplarken, sosyo-ekonomik ve çevresel özellikleri de göz önünde bulunduracaklarını vurgulayan Prof. Dr. Biresselioğlu, “Avrupa’da, enerji alanında pek çok çalışma var. Ancak bunların hepsi ayrı yerlerde ve parça parça. Ulaşılmak istendiğinde zorluk yaşanıyor. Enerji alanındaki çalışmalar, içinde bulunduğumuz çağda büyük önem taşıyor. Proje kapsamında, enerji alanındaki çalışmalara herkesin düzenli ve kesintisiz erişim sağlayacağı bir platform kuracağız” dedi.

Artvin'de boğulmak üzere olan çift böyle kurtarıldıArtvin'in Arhavi ilçesinde 22 Temmuz'da meydana gelen selde boğulmak üzere olan Ersin ve Suzan Güzel çiftini, son anda çocuklarının arkadaşı botla kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet