Geri Dön
GündemEnkazdan çıkan mektup

Enkazdan çıkan mektup

Konya'da 18 kız öğrenciye mezar olan kaçak yurdun enkazından bir de mektup çıktı. İşte o mektup...

KONYA'nın Taşkent İlçesi Balcılar Beldesi'ndeki özel kız yurdunda meydana gelen patlamanın ardından hayatını kabedenlerden 5'inin cenazesi, Balcılar beldesinde gece otomobil farı ışığında toprağa verildi. Saat 17.10'da arama-kurtarma ekipleri, çalışmalarını durdurdu. Ancak, Muhtar olan baba İbrahim Avcı, kızı Şehinaz'ı bir türlü bulamadığını ısrarla söyleyince, Konya ve Afyonkarahisar Sivil Savunma ekipleri yeniden enkaza girdi. Ekipler, saat 24.00 sıralarında 12 yaşındaki Şehinaz Avcı'nın cesedine ulaştı. Baba İbrahim Avcı, ambulansa girerek, kızının cesedini teşhis etti. İbrahim Avcı, ambulanstan gözyaşları içerisinde indi.

Balcılar Kasabası Kurs ve okul Talebelerine Yardım Derneği'e ait Boğaziçi Özel Öğrenci Yurdu'nda cuma günü saat 04.00'da meydana gelen patlamanın ardından 3 katlı yurt binası yıkılmış ve 18 öğrenci hayatını kaybederken 29 öğrenci de yaralanmıştı. 1990 yılında yaptırılan ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden izni alınan yurt için 4 ay önce kız yurduna dönüştürülmek için Milli Eğtiim Müdürülğü'nden izin istendi. Milli Eğitim Müdürülğü yaptığı incelemede yurdun 'Deprem ve yangın yönetmeliğine' uymadığını ve eksikliklerin giderilmesi gerektiğini yurt yönetimine bildirdi. ancak, yurt yönetimini buna rağmen kız öğreneci yurdu olarak hizmet vermeyi sürdürdü. Yurdun 1990 yılında yapılan binasının yanına 1998 yılında yine üç katlı ek bina inşaa edildi. Mutafak ve yataklahanelerin bulunduğu bu bina patlamada yıkılmazken, ilk bina yerle bir oldu. Patlamaya, binanın hemen yanında bahçede bulunan LPG (Likit Petrol Gazı) tankından binaya borularla mutfak ve banyoda kullanılmak üzere verilen gazın kaçak yapmasının neden olduğu kesinleşti. Gaz sızması sonucu, binada bulunan bir öğrenci elektrik düğmesine basınca patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından Konya, Aksaray, Afyonkarahisar, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), TSK Özel kuvvetler Komutanlığı Arama Kurtarma ekipleri (DAK) itfaiye ve 112 ekipleri bölgeye geldi. Yapılan arama-kurtarma çalışmaları sonucunda, 29 öğrenci yaralı olarak kurtarılırken, 16 öğrenci ve 1 öğretmenin cenazesi çıkarıldı. Bu arada, Balcılar Beldesi'nde yaşayan İbrahim Avcı, kızı Şehinaz Avcı'yı bulamadığını belirterek, yetkililere başvurdu. Bu sırada 4 öğrencinin kimliğinin tesbit edilememesi üzerine Gözüyaşlı baba, Hadim Devlet Hastanesi'ne gönderilerek, teşhis yapması istendi. ancak, İbrahim Avcı, kızını teşhis edemediğini beirtti. Bu arada saat 15.10'da tüm ekipler, enkazda yaralı ya da ölü kalmadığını aramanın tamamlandığı belirterek çalışamlara son verdi. Saat 20.30 sıralarında baba İbrahim Avcı'nın ısrarları üzerine Konya Sivil Savunma Müdürlüğü arama-kurtarma ekipleri yeniden enkaza girdi. Daha sonra Afyonkarahisar ekibi de yoldan dönerek çalışmalara katıldı. İş makinesinin de kullanıldığı aramada, Şehinaz Avcı'nın cenazesi, yıkılmayan bina ile yıkılan bina arasındaki merdivenlerde buldu. Ambulansa alınan cenazeyi baba İbrahim Avcı teşhis etti. Gözüyaşlı baba güçlükle sakinleştirilebildi. Şehinaz Avcı'nın cenazesi öğle namazından sonra Belen Camisi'nde kılınıcak namazın ardından Köy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

GECE DEFİN YAPILDI

Patlamada hayatını kaybedenlerden kurs öğretmeni Semra Uysal dün akşam 18.00 sıralarında Karaman'da, Fadime Yazıcı, Fatmaana Toz, Hatice Doğru, Elif Beyza Tuğyan Meram İlçesi Kurtuluş Mezarlığı'nda, ikindi namazının ardından toprağa verildi. Cennet Karaalp, Teslime Duran, Şerife Göktaş, Leyla Semerci, Ummünur Gümüştekin, Zehra Güllü Balcılar Beldesi'nde, Sema Bayram ise Afşar Beldesi'nde ikindi namazının ardından toparağa verildi. Daha sonra kimlik tesbit ve otopsi işlemleri tamamlanan Teslime Gökdemir, Şerife Bağcı, Rukiye Sena Demirbaş, Huriye Durmuş, Hatice Özçömlekçi, gece 21.30 sıralarında kılınan namazlarının ardından otomobil farlarıyla aydınlatılmaya çalışılan Köy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ENKAZDAN ÇIKAN MEKTUP

Enkazda öğrencilerin bir çok eşyası bulunurken, eşyalar arasındaki bir mektup dikkat çekti. Bir öğrencinin yazdığı tahmin edilen,Kandiliniz mubarek olsun' diye başlayan mektupta, esprili bir şekilde ölüm anlatılıyor. Maktupta Ahiret Havayolları ile seyehat edileceği, Ahiret Hava Yollarının genel Müdürünün azrail olduğu yazıyor,

İDARİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Olayla ilgili olarak başlatılan idari soruşturma ise devam ediyor. Bir vali yardımcısı, Milli Eğitim Müdürülğü, Bayındırlık ve İskan Müdürülğü ile Dernekler Müdürlüğü görevlilerinden oluşturulan komisyon incelemelerini sürdürüyor. İdari Soruşturmanın ardından Adli soruşturmanın başlatılacağı açıklandı. Bu arada dün gözaltına alınan yurt müdürü ve yurdu bağlı bulunduğu Balcılar Kasabası Kurs ve okul Talebelerine Yardım Derneği başkanı Hüseyin Çömlek'in bugün Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilmesi bekleniyor.