Geri Dön
Gündem“Erciyes Dağı patlamaz”

“Erciyes Dağı patlamaz”

“Erciyes Dağı patlamaz”

‘Eyfyallayöküll Yanardağı'nın 190 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçmesi üzerine endişeye kapılan Kayserililer, Jeoloji Mühendisleri Kayseri Odası'na telefon yağdırarak “Erciyes Dağı da patlar mı ?” diye sormaya başladı. Gelen telefonlarla başa çıkamayan Oda başkanı Adnan Evsen, “Erciyes yanardağı 800 yıl önce patladı. Böyle bir tehlike yok. Kimsenin endişesi olmasın” açıklaması yaptı.

JMO Kayseri İl Temsilcisi Adnan Evsen, İzlanda’daki yanardağ patlamasının ardından sönmüş yanardağ olan 3 bin 916 metre yüksekliğindeki Erciyes dağıyla ilgili kendilerine sorular yöneltildiğini söyledi. Evsen , konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eyfyallayöküll Yanardağı'nın İzlanda'da patlamaya başlamasıyla birlikte Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliğimize sık sorulmaya başlayan ‘Erciyes Volkanik Dağı da Eyfyallayöküll Yanardağı'ndan etkilenecek mi? Erciyes de patlayacak mı?” diye sorular gelmeye başlamıştır.

Erciyes ilk defa Üst Miyosen'den itibaren yani günümüzden yaklaşık 25 milyon yıl önce ve volkanik (püskürük) kayaçların andezitik lavlarla başladığı bilim adamları tarafından ortaya konmuştur. Erciyes Volkanik Dağı'nın en az onlarca kez patladığı ve en son patlamanın Holosen başlarında olduğu yani günümüzden yaklaşık 800 yıl önce son defa patladığı yine bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarla netlik kazanmıştır. İzlanda’daki patlama, Erciyes Dağı'nı kesinlikle etkilemez ve tetiklemez. Vatandaşlarımız rahat olsun. Bu tür söylentilere ve dedikodulara kulak asmasın.

Şu anda herhangi bir aktivitesi olmayan Erciyes Volkanik Dağı bilim adamları tarafından yapılan çalışmalara göre sönmüş (pasif) bir volkanik dağdır.”

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Dünyanın nefesini tuttuğu 125 dakika!
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Edirne'de Yunan polis hareketliliği! Sevgilisiyle yasak bölgede yakalandı
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
Salih Uçan iddiası: 'Her şey altüst oldu! Ozan Tufan...'
Uyuyan kocasını baltayla öldürmüştü! İfade değiştirdi
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Acun Ilıcalı'nın Hull City'e ilk transfer Türkiye'den
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler