Geri Dön

Erion’u kurtaranlar çocuklarımı da getirsin

Eski eşi tarafından 4 ile 10 yaşlardaki iki çocuğu IŞİD’in kalesi Rakka’ya götürülen Ankaralı anne, “MİT, Kosovalı çocuğu IŞİD’in elinden alabiliyorsa benim çocuklarımı da alabilir” diye isyan etti

Erion’u kurtaranlar çocuklarımı da getirsin

Babasının annesinden kaçırarak Suriye’ye götürdüğü 8 yaşındaki Kosovalı Erion Abazi önceki gün IŞİD’in elinden kurtarılmıştı. Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Abazi’nin kurtarılmasında verdiği destekten ötürü MİT’e de teşekkür etmişti. Kosovalı Abazi ailesiyle aynı durumdaki Ankaralı iki çocuk annesi Deniz Şahin de yetkililerden yardım bekliyor. Ankara’nın Kazan ilçesinde yaşayan Şahin, boşandığı eşi Sadık Türkkorkmaz tarafından 7 ay önce IŞİD’in kalesi Rakka’ya kaçırılan 4 yaşındaki oğlu Halil İbrahim ile 10 yaşındaki kızı Esma Sena’yı arıyor.
Eski eşi Türkkorkmaz’ın Suriye’den gönderdiği birkaç fotoğrafla başvurmadığı merci kalmayan anne Şahin, Rakka’daki kızından uzak bir akrabası aracılığıyla haber alabildiğini söyledi. Oğlu Halil İbrahim’e dair silah taşıdığı fotoğraf haricinde ise hiçbir bilgi yok. Şahin, kimsenin kendisine yardımcı olmadığını belirterek, “Kosovalı aile ile ilgili haberi gördükten sonra içim acıdı. Hiçbir yetkili benimle temasa geçmedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hiçbir önemi yok mu? 7 aydır çok zor zamanlar geçiriyorum. Kendimi parçalayacağım. Elbette o anne çocuğuna kavuştu. Buna sözüm yok ama bir Allah’ın kulu da benim sesime cevap vermedi. Emniyetten bile kimse bana ulaşmıyor. Ben tamamen duyumlar üzerine bilgi almaya gidiyorum. Aldığım yanıt hep olumsuz oluyor. Bana bilgi bile vermiyorlar” dedi.

‘Günlerce oturacağım’
Pazartesi günü Başbakanlık binasına gideceğini belirten Şahin, “Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ya da bakanlarla görüşmek istiyorum. Kendileriyle konuşana kadar da oradan ayrılmayı düşünmüyorum. Gerekirse günlerce kapılarında oturacağım. MİT Kosovalı çocuğu alabiliyorsa benim çocuklarımı da alabilir. Almak zorunda da. İki çocuğum da orada. Biraz hassasiyet bekliyorum en azından bilgi verilmesini istiyorum” diye konuştu.

IŞİD kanunlarına göre çocuklar babanın

Şahin, eşinin IŞİD’le tanışmasını da şu sözlerle anlattı: “Eşim ilk evlendiğimizde gayet normal bir insandı. 3 yıl önce kardeşi bizi bir cemaate soktu. Kuran ayetlerini ve hadisleri kendilerine göre yorumluyorlardı. Hatta en büyük şirk çocukları okula göndermekti. Sadık’tan ayrıldıktan sonra çocuklarımın velayetini aldım. Eski eşim, kardeşleri ve eşleri 16 kişi olarak gittiklerini biliyorum. IŞİD kanunlarına göre iki yaşından sonra çocuklar babalarınınmış.”

Emniyet: Henüz gelişme yok

Milliyet’in ulaştığı Ankara Kazan emniyeti yetkilileri, Esma Sena ve Halil İbrahim’in Türkiye’ye getirilmesi için çalışıldığını ancak henüz bir gelişmenin yaşanmadığını söyledi.

Kocaeli'nde kaybolan doktorun son görüntüleri ortaya çıktıKocaeli’de 2 gündür kendisinden haber alınamayan doktorun, evinden çıktıktan sonra marketten alışveriş yaptığı anların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede yapılan arama çalışmaları ise sonlandırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet