Geri Dön

Eşinden bir yıl sonra hayatını kaybetti

Tren kazasında, bir yıl önce de eşini kanserden kaybeden Prof. Dr. Berahitdin Albayrak yaşamını yitirdi. Makinistler Adem Yaşar, Hulusi Böler, Kadir Ünal, yolcular Yusuf Yetim, Tahsin Ertaş, Arif Kahan Ertik, Kübra Yılmaz ve Ebru Ersan kazada can verdi

Eşinden  bir yıl sonra hayatını kaybetti

Ankara’da Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpıştığı kazada Ankara Üniversitesi’nin eski rektör yardımcılarından Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak da hayatını kaybetti. Bir yıl önce de eşini kanserden kaybeden Albayrak’ın yaşamını yitirmesiyle ortaokula giden Hazal ve üniversite öğrencisi İzel hem annesiz hem de babasız kaldı. Makinistler Adem Yaşar, Hulusi Böler, Kadir Ünal, yolcular Yusuf Yetim, Tahsin Ertaş, Arif Kahan Ertik, Kübra Yılmaz ve Ebru Ersan da kazada can verdi.

KONFERANSA GİDİYORDU

Albayrak’ın, TÜBİTAK tarafından Konya Bilim Merkezi’nde “Atomun mikro dünyasına gizemli yolculuk”, “Robotların geçmişi ve geleceği” ve “gökbilim” hakkında düzenlenen programa katılmak üzere Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren’e bindiği öğrenildi. Profesör Albayrak’tan gelen acı haber üzerine bilimsel etkinlik iptal edildi. Albayrak, kazada hayatını kaybetmeseydi seminerde gökbilimi hakkında konuşma yapacaktı.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI

Albayrak, 1997-1998 yıllarında doktora tez çalışmaları için The Military College of South Carolina Fizik Bölümü’nde bulundu.

Albayrak, ilk yazar olarak yer aldığı “A spectroscopic atlas of Deneb” isimli makalesi ile Astronomy and Astrophysics (A&A) isimli uluslararası bilimsel dergide kapak konusu olarak seçildi. Bilim insanı, 2002’de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Genç Bilimci Ödülü, Ankara Üniversitesi Onur Belgesi, Ankara Üniversitesi 2002 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü aldı. Albayrak, Ankara Üniversitesi 2004 yılı Fen Bilimleri Teşvik Ödülü, Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006’da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Eşinden  bir yıl sonra hayatını kaybetti

11 YILLIK MAKİNİSTTİ

Hayatını kaybeden makinistlerden Hulusi Böler’in (34) ailesinin Tokat’a bağlı Üzümören beldesinde yaşadığı öğrenildi. 11 yıldır TCDD’de makinist olarak görev yapan Böler’in iki çocuk babası olduğu belirtildi. Böler’in cenazesi bugün Üzümören beldesinde toprağa verilecek.

İş görüşmesi için Konya’ya bilet almıştı

Tren kazasında biyomedikal uzmanı 27 yaşındaki Kübra Yılmaz da hayatını kaybetti. Nişanlı olan Yılmaz’ın, ilkbaharda düğün yapmayı planladığı ve iş görüşmeleri için Konya’ya bilet aldığı öğrenildi. Adli Tıp Kurumu önünde gözyaşı döken ailesi ve yakınları, “Gelinlik yerine kefen giydi, sorumlular hesap versin” diye isyan etti.

Akademisyenler yaralandı

Kazada yaralananlar arasındaki KTO Karatay Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurgün Platin, Doç. Dr. Ayşe Derya Kahraman, Dr. Bülent Bingöl, Dr. Özlem Tekdemir Dökeroğlu ve misafir öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Elbasan’ın olduğu ve Ankara’da hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç da yaralı olarak kurtarıldı. Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü kapsamında düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Konya’ya gidiyordu.

Nöbete gidiyordu

Kazada ölenlerden biri de Konya’daki özel bir hastanede görevli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahsin Ertaş (48). Ankara’da oturan Ertaş’ın, görev yaptığı hastaneye nöbete gitmek için yola çıktığı öğrenildi.

Dört gün önce aday oldu

Meydana gelen tren kazasında HDP Şanlıurfa Bozova belediye başkan adayı Yusuf Yetim’in de yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Yusuf Yetim, adaylık başvurusunu dört gün önce yapmıştı.

14 YILDA 5 ÖLÜMLÜ KAZA

Yakın zamanda meydana gelen ölümlü tren kazaları şöyle:

- 22 Temmuz 2004: İstanbul-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış tren, Sakarya’nın Pamukova İlçesinde raydan çıkarak devrildi. Kazada 41 kişi öldü, 74 kişi yaralandı. Yargıtay’ın zaman aşımının kaldırılmasına yönelik kararına uyan mahkeme heyeti, birinci makinist Fikret Karabulut’u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve bin 500 lira para cezası, ikinci makinist Recep Sönmez’i ise 1 yıl 15 gün hapis ile 150 lira para cezasına çarptırdı. Recep Sönmez’in cezası ertelendi. Aynı davanın sanığı olan tren şefi Köksal Coşkun ise beraat etti.

- 11 Ağustos 2004: İstanbul-Adapazarı seferini yapan Adapazarı Ekspresi ve Ankara-İstanbul seferini yapan Başkent Ekspresi, Kocaeli’nin Gebze ilçesinin Tavşancıl mevkiinde kafa kafaya çarpıştı. Kazada 8 kişi öldü, 88 kişi yaralandı.

- 27 Ocak 2008: İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi Kütahya yakınlarında raydan çıktı, 9 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

- 27 Ağustos 2009: Bilecik Bozüyük’te Eskişehir-İstanbul seferini yapan trenin hemzemin geçitte iş makinesine çarpması sonucu trende bulunan 5 kişi öldü.

- 8 Temmuz 2018: Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek üzere hareket eden yolcu treni, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasında kaza yaptı. Trenin lokomotif ve ilk vagonunun geçişinden sonra, menfezin altındaki toprak kayması sonucu raylar boşlukta kaldı. Trenin beş vagonu devrildi. Kazada 24 kişi öldü, 318 kişi de yaralandı.

Adım adım fuhuş takibi! 11 kişi yakalandıAydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen operasyonda fuhşa aracılık eden ve fuhuş yaptığı iddia edilen 11 şüpheli polis tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet