GündemEşini öldüren sanık hakkında savcı ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi

Eşini öldüren sanık hakkında savcı ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi

12.12.2017 - 16:19 | Son Güncellenme:

Kağıthane'de boşanmak isteyen eşi Nisa Ece İnçke'yi  silahla öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan sanık Recep İnçke'nin,  "tasarlayarak, kasten eşini öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle  cezalandırılması talep edildi.

Eşini öldüren sanık hakkında savcı ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık Recep İnçke, maktul Nisa Ece İnçke'nin annesi Caziye, kardeşi Hasan Ece ile müdahil avukatı Mustafa Haki Okuducu katıldı.

Haberin Devamı

Duruşmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına avukat Nuray Yiğit ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) adına avukatlar Sakine Pehlivan, Serra Genç, Kevser Nur Üyümez ve Betül Kondu Kaya da hazır bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, sanığa avukat tayini için İstanbul Barosu'na yazılan yazıya cevap verilmediğini tutanağa geçirdi.

Duruşmada, cumhuriyet savcısı Yaşar Fatih Mengüç, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Mütalaada, 14 Ağustos 2014'te evlenen Recep İnçke ve Nisa Ece İnçke'nin arasında problemler yaşandığı, maktulün zaman zaman babasının evine gittiği belirtilerek, en son eşi tarafından darp edilmesinin ardından yine babasının evine giden maktulün 18 Nisan 2016'da boşanma davası açtığı kaydedildi.

Haberin Devamı

Olaydan bir gün önce sanığın eşini arayarak konuşmak istediğini söylemesi üzerine maktulün birlikte yaşadıkları Kağıthane'deki eve gittiği ifade edilen mütalaada, 7 Aralık 2016'da karakola giden Recep İnçke'nin eşini öldürdüğünü söyleyip silahını teslim ettiği dile getirildi.

Mütalaada, evde yapılan incelemede, maktulün 4 ateşli silah yaralanması sonucu öldüğünün anlaşıldığı belirtilerek, "Sanığın olay günü aralarındaki problemi konuşmak üzere planlı bir şekilde eşini birlikte yaşadıkları eve çağırdığı, hiçbir boğuşma izi olmadan, dışarıdan silah sesi duyulmaması için televizyonun sesini yüksek bir şekilde açarak yakın mesafeden ruhsatsız silahla 4 mermi sıkarak maktulü kasten öldürdüğü anlaşılmıştır." ifadesine yer verildi.

Sanık Recep İnçke'nin "tasarlayarak, kasten eşini öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, sanığın ayrıca "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

"Canavarca hisle öldürmekten de cezalandırılsın"

Mütalaaya karşı beyanı sorulan müdahil avukatı Mustafa Haki Okuducu, esas hakkındaki mütalaaya katıldığını ancak "tasarlayarak ve kasten eşini öldürme"nin yanında, "canavarca hisle ve beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi öldürmek" suçundan da sanığa ceza verilmesini istedi.

Haberin Devamı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile KADEM avukatları da bu beyanlara katıldıklarını belirtti.

Sanık Recep İnçke ise daha önceden de psikolojik olarak kendisini iyi hissetmediğini söylediğini ifade ederek, olay anında kendisini de öldürmek istediğini kaydetti.

Sanık İnçke, avukatı gelince eşinin kendisine yaptıklarını açıklayacağını söyledi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, avukat tayini için İstanbul Barosu'na yeniden yazı yazılmasını hükme bağladı.

"İyi hal ve tahrik indirimi olmasın"

Avukatları davayı müdahil olarak takip eden KADEM tarafından yapılan yazılı açıklamada, tahrik ve iyi hal indirimiyle suçluların fiili tekrar işlemesinin önüne geçmek için bu davanın sonuna kadar izleneceği belirtildi.

Bu tarz canavarca hisle ve tasarlayarak öldürme vakalarında mahkemenin, davaların uzaması nedeniyle yaşam hakkı elinden alınmış kişinin ailesi üzerindeki olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bu davanın iyi hal ve tahrik indirimi olmadan ağırlaştırılmış müebbet hapisle bitirilmesi gerektiği kaydedildi.

Haberin Devamı

Açıklamada, KADEM olarak şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınların, ailelerinin ve yakınlarının haklı mücadelelerinde yanlarında olunduğu dile getirildi.