Geri Dön
GündemEskişehir'de Tokkal ailesini katletmişti! İstenen ceza belli oldu

Eskişehir'de Tokkal ailesini katletmişti! İstenen ceza belli oldu

Eskişehir'de 3 kişilik ailenin evlerinde bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili tutuklanan sanık hakkında "tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme" suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Eskişehir 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın iddianamesinde İlkay Tokkal’ın 27, Emel Tokkal'ın 18 , 4 yaşındaki Ali Doruk’un ise 4 kez bıçaklanarak öldürüldüğü bilgisi yer aldı.

Eskişehir'de Tokkal ailesini katletmişti! İstenen ceza belli oldu

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede olayla ilgili detaylara yer verildi

Aralarında önemli hiçbir husumet bulunmayan tutuklu Mehmet Şerif B'nin, 4 yaşındaki Ali Doruk ile annesi Emel ve babası İlkay Tokkal'ı çok sayıda bıçak darbesiyle merhamet duygusu olmadan, vahşi bir yöntemle öldürdüğü, durumun toplum vicdanının kabul edemeyeceği bir uygulamaya dönüştüğü, bu sebeple davranışının normal bir öldürme hareketinin ötesinde, eziyet ve canavarca his sevkine dönüştüğünün anlaşıldığı belirtildi.

BORÇ MESELESİ

Olay günü yaşananların aktarıldığı iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Maktul İlkay Tokkal'ın, Doruk İletişim isimli bir iş yerinin olduğu, şüpheli Mehmet Şerif B. ile ortak telefon alım satım işi yaptıklarını, maktulün işlerinin bir süre önce bozulduğu ve piyasaya borçlandığından dolayı M.İ. isimli arkadaşından borç para talebinde bulunduğu öğrenildi. M.İ'nin ise borca karşılık maktul Emel Tokkal'ın Eskişehir'de bulunan evini ipotek etmesini, borcun ödenmesi halinde geri vermeyi teklif ettiği, akabinde evin Mehmet Şerif B.'ye devredilmesine karar verildiği, şüphelinin, 78 bin lirayı M.İ'ye havale etmesi üzerine bu evi şüpheliye devrettiği, daha sonra maktuller ile şüpheli arasında evin iadesi konusunda uzlaşmada problem yaşandığı anlaşılmıştır." 

KOMŞULARI BAĞRIŞMA SESLERİNİ DUYMUŞ

İddianamede, komşuların olay günü saat 20.10 sularında bağrışma, 20.20'de "Emel, Emel..." diye bağırma seslerinin geldiğini ancak bu sesin İlkay Tokkal'a ait olmadığını, 20.25'te kapının sertçe kapatılarak koşar adımla bir kişinin merdivenden inmesine ilişkin sesler duyduklarını söyledikleri bildirildi.

Şüphelinin eve 19.16'da girdiği, yaklaşık 75 dakika kaldığı, 20.30 sularında maktul Emel Tokkal'ın telefonunu poşete koyarak çıktığının anlaşıldığı belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi: 

"Çalıntı telefonla ilgili tefrik kararı verilmiştir. Cinayetin 15 Şubat'ta işlendiği, 3 cansız bedenin ise 16 Şubat günü bulunduğu, güvenlik kameralarında cinayeti işlediği iddia edilen şüphelinin saat 20.30'da sol elinde beyaz bir poşetle binadan çıkarak yol üzerinde bir ticari taksiye bindiği ve uzaklaştığı anlaşılmıştır. Şüphelinin saat 20.59'da Yıldıztepe Mahallesi'ndeki ikametinin yan kısmında bulunan boş arsada yere eğilerek bir şeyler gizlediği, 20.00 sularında ise arsadaki tahtalardan atlayarak evine girdiği belirlenmiştir." 

Ayrıca iddianamede maktullerin evindeki cam bardaktan alınan swap örneğinin, sanıktan alınan kan örneğiyle uyuştuğu bildirildi. 

Çok sayıda Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve güvenlik kamerası görüntülerinin izlendiği bilgisine yer verilen iddianamede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle maskeyle dolaşan Mehmet Şerif B'nin olaya ilişkin gerekli tespitlerinin yapıldığı belirtildi. 

DEHŞET OTOPSİDE ORTAYA ÇIKTI

İddianamede, çilingir yardımıyla girilen evdeki tespitlerle ilgili şunlar ifade edildi: 

"Emel Tokkal'ın salonun 3'lü koltuğunda, Ali Doruk'un salonda yerde ve İlkay Tokkal'ın giriş kapısı yakınlarında ölü bulunduğu, evde çok miktarda kan izinin bulunduğu, çocuk odası kapısının kırık olduğu anlaşılmıştır. Öte yandan şüphelinin evinde yapılan incelemede, evde bulunan gri renkli çoraptaki kan izinin, maktullerinkiyle uyuştuğu belirlenmiştir. İlkay Tokkal'ın 27, Emel Tokkal'ın 18, Ali Tokkal'ın ise 4 bıçak darbesiyle öldürüldüğü anlaşılmış, şüphelinin, 'tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme' suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması kamu adına talep ve iddia olunur." 

Bu arada Mehmet Şerif B'nin tutuklanan yeğeni Hakkı B, dayısı Zeki O. ve akrabası Fesih Y'nin cinayetle ilişkileri bulunamadığından dosya kapsamından çıkarıldığı öğrenildi. 

‘NORMAL BİR CİNAYET DEĞİL’

Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan tarafından yazılan iddianamede, katil zanlısı Boğa’nın cinayetleri normal bir öldürme hareketinin ötesinde ‘canavarca hisle’ gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı. İddianamede, “Aralarında önemli bir hiçbir husumet bulunmayan şüphelinin günahsız 4 yaşındaki çocuk Ali Doruk Tokkal ve anne-babası olan Emel ve İlkay Tokkal’ı çok sayıda bıçak darbesi ile merhamet duygusu olmadan, vahşice, öldürdüğü anlaşıldı. Kasten öldürme eylemi ile onu bu eyleme iten neden arasındaki ölçüsüzlük-oransızlık olduğu, bunun da eylemin canavarca işlendiğini ortaya koyan en nesnel ölçüt olduğu, şüphelinin maktüller 4 yaşındaki çocuk ve anne-babasına vurduğu bıçak darbelerinin olayın olduğu yer, oluş şeklinin toplum vicdanının kabul edemeyeceği bir uygulamaya dönüştüğü anlaşıldı. Bu sebeple davranışının normal bir öldürme hareketinin ötesinde eziyet ve canavarca his sevkine dönüştüğü, eylemin toplumun ortak bilinci, duygusu ve vicdanınca hiçbir zaman onaylamayacak oluşu şüphelinin öldürme suçunu canavarca hisle işlediği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

OLAY 

Odunpazarı ilçesi Deliklitaş Mahallesi'ndeki apartmanın 5'inci katında 16 Şubat'ta İlkay (42) ve Emel (41) çifti ile çocukları Ali Doruk Tokkal'ın cansız bedenleri bulunmuştu. Bıçaklanarak yaşamını yitirdiği belirlenen aile üyelerinin öldürülmesiyle ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesince özel ekipler oluşturulmuştu. 

Çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceleyen, ailenin yakınları ve komşularının ifadelerine başvuran ekipler, 13 şüpheliyi gözaltına almıştı. Cep telefonu tamiri ve satışı yapan İlkay Tokkal'ın eski ortağı Mehmet Şerif B. (29) ile bu kişinin yeğeni Hakkı B, dayısı Zeki O. ve akrabası Fesih Y. tutuklanmıştı.

 

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet